Reklamsız Sözcü

Apple, iPhone satışlarıyla gelir rekoru kırdı

Apple, rekor düzeydeki iPhone satışlarıyla 2016 yılının 4. çeyreğinde 78.4 milyar dolarla rekor düzeyde gelir elde etti. Bu rakam Türkiye'nin 2016 yılı turizm gelirlerinin 3,5 katına eş değer.

Sozcu.com.tr
android-time 11:01 1 Şubat 2017
Apple, iPhone satışlarıyla gelir rekoru kırdı
Apple, rekor düzeydeki iPhone satışlarıyla 2016 yılının 4. çeyreğinde 78.4 milyar dolarla rekor düzeyde gelir elde etti. Bu rakam Türkiye'nin 2016 yılı turizm gelirlerinin 3,5 katına eş değer.

ABD’li teknoloji devi, 2016 mali yılı 4. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Apple,  yıl üstüste süren satış gelirlerindeki düşüşün sona erdiğini, artan iPhone talepleri yüzünden gelirlerinin tekrar yükselişe geçtiğini açıkladı.

Şirket, 2016 yılı 4.çeyreğinde 78.4 milyar dolarlık satış yaptığını ve bunun şirket rekoru olduğunu açıkladı. Apple bu çeyrekte 78.3 milyon adet telefon sattığını da açıkladı. Bu rakam ile, geçen sene aynı çeyrekteki 74.8 milyonluk rekor satışın geçildiği duyuruldu.

İLGİLİ HABERiPhone 7 Plus almak için bir günlük New York yolculuğuiPhone 7 Plus almak için bir günlük New York yolculuğu

iPHONE 7 PLUS SATIŞLARI REKOR GETİRDİ

Apple CEO’su Tim Cook, bu 2 rekorun çok fazla iPhone 7 Plus satışı gerçekleşmesi ile geldiğini belirtti. 4. çeyrek, Apple’ın yeni modelleri iPhone 7 ve iPhone 7 PLus’u açıkladığı Eylül ayından sonraki dönemi kapsıyor. Sonuçların açıklanmasından sonra iPhone hisseleri ABD’de yüzde 3 yükseldi. Apple’ın yıllık satış gelirleri 2016 yılında 2001’den bu yana ilk kez düşmüştü.  Satışların bu kadar yükselmesinde en büyük rakip Samsung’un akıllı telefonu Galaxy Note 7’nin geri toplatılmasının da payı var.

İLGİLİ HABERApple, Touch ID dönemini kapatabilir!Apple, Touch ID dönemini kapatabilir!

TÜRKİYE’NİN TURZİM GELİRLERİNİN 3,5 KATI

Borsa İstanbul’un en değerli 20 şirketinin değeri 97 milyar dolar. Apple’ın piyasa değeri ise 638 milyar dolar seviyesinde. Apple’ın piyasa değeri Borsa İstanbul’un en değerli 20 şirketinin toplam piyasa değerinin 6.5 katı seviyesinde. Apple 2016’nın son çeyreğinde 78 milyar dolar gelir elde ederken Türkiye’nin turizm gelirleri 2016 yılında 22 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

İLGİLİ HABERiPhone 7 fiyatı ne kadar oldu? Apple'dan iPhone'lara yeni yıl zammı!iPhone 7 fiyatı ne kadar oldu? Apple'dan iPhone'lara yeni yıl zammı!

APPLE REKOR CEZAYI ÖDEMEDİ

Öte yandan Apple ile Avrupa Birliği arasında yeni bir kriz kapıda. Apple, Avrupa Birliği’nin kestiği 13 milyar euroluk vergi cezasını ödemedi. Avrupa’daki genel merkezini İrlanda’da bulunduran Apple, İrlanda hükümetinin kendisine sağladığı vergi kolaylıklarından yararlanıyordu. Ancak Avrupa Birliği, bu vergi kolaylıkların AB yasalarına uygun olmadığına hükmederek Apple’a rekor düzeyde ceza kesti. Apple ise cezanın son ödeme tarihi olan 31 Ocak 2017’de herhangi bir ödemede bulunmadı.

İLGİLİ HABERİrlanda hükümeti Apple cezasına itiraz edecekİrlanda hükümeti Apple cezasına itiraz edecek

 

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more