Reklamsız Sözcü

Beyaz eşya satışlarında yüzde 30 artış bekleniyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler beyaz eşyada yüzde 30'luk bir artış beklediklerini bildirdi. Düzenleme öncesi beyaz eşyadan yüzde 6.7 ÖTV alınıyordu.

android-time 13:34 3 Şubat 2017
Beyaz eşya satışlarında yüzde 30 artış bekleniyor
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler beyaz eşyada yüzde 30'luk bir artış beklediklerini bildirdi. Düzenleme öncesi beyaz eşyadan yüzde 6.7 ÖTV alınıyordu.

Hükümet, ekonomiyi canlandırmak için çeşitli sektörlerde vergi teşvikleri açıklarken; uzun süredir ÖTV indirimi talep eden beyaz eşya sektöründe de 30 Nisan’a kadar ÖTV’yi sıfırladı.
Mevcut durumda beyaz eşyaya yüzde 6.7 ÖTV uygulanıyordu.

Beyaz eşya sektör temsilcileri, ÖTV düzenlemesi yapılmaması halinde, dolardaki sert yükselişin de etkisiyle sektörde şiddetli daralma yaşanabileceğini bir süredir dile getiriyordu. Türkiye, yıllık 26.2 milyon adet üretimle Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci beyaz eşya üreticisi konumunda bulunuyor. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yılın ikinci yarısında iç pazarda kötüleşme başlamış, ekonomideki yavaşlama ve kurdaki sert yükseliş sektörü olumsuz etkilemişti.

İLGİLİ HABERDevletten 30 Nisan'a kadar ÖTV kampanyasıDevletten 30 Nisan'a kadar ÖTV kampanyası

OLUMSUZ SİNYALLER SONA ERDİ

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre; klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisini (ÖTV) 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, ÖTV’nin kaldırılması ile birlikte iç pazardaki daralmanın önüne geçileceğini belirterek, “Tüketici güven endeksinin yavaşladığı ve son aylarda tanık olduğumuz Türk beyaz eşya sektöründeki olumsuz sinyaller ÖTV'nin kaldırılması ile sona erdirilmiştir” dedi.

Güler, daha önce 2009 yılında örneği görüldüğü üzere, ÖTV’nin kaldırılmasının satışlara müspet yansıyacağını ifade etti. Beyaz eşya sektörüne yönelik olarak en son 2009 yılında ÖTV teşviki gerçekleştirilmişti. TÜRKBESD verilerine göre, beyaz eşya sektöründe altı ana ürün içeren iç satışlar 2016 yılında yüzde 5 artışla 7.47 milyon adet olarak gerçekleşmişti.

Güler, Kasım ayında yaptığı değerlendirmede, ÖTV düzenlemesi yapılmaması halinde, dolardaki sert yükselişin de etkisiyle sektörde şiddetli daralma yaşanabileceğine dikkat çekmişti.

600.000 SEVİYESİNE ÇIKABİLİR

Güler, Aralık-Mart döneminde beyaz eşya satışlarının önceki yılların ortalaması olan aylık 450,000 adetten 400,000 seviyelerine gerilemesini beklediklerini belirtmiş; acil olarak hayata geçirilecek bir ÖTV teşviki ile satışların 600,000 seviyesine çıkabileceğini söylemişti.

Söz konusu artış beklentisi satışlarda yüzde 30 yükselişe işaret ediyor. ÖTV düzenlemesi sonrası ilgili sektör hisseleri bu sabah endeksten pozitif ayrışarak güçlü yükseliş kaydetti.

REUTERS

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more