Reklamsız Sözcü

Bir kamyon bisküvi ile başladı lider oldu

Suudi Arabistan’da 140 milyon dolarlık ciro ile pazar lideri olan Murat Ülker, 1970’li yıllarda bu ülkeye 5 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Ülker, “İşe bir kamyon bisküvi göndermekle başladık” dedi.

android-time 08:54 20 Mart 2017
Bir kamyon bisküvi ile başladı lider oldu
Suudi Arabistan’da 140 milyon dolarlık ciro ile pazar lideri olan Murat Ülker, 1970’li yıllarda bu ülkeye 5 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Ülker, “İşe bir kamyon bisküvi göndermekle başladık” dedi.

AYDIN DEMİR/SÖZCÜ

Yıldız Holding'in bisküvi, çikolata, şekerleme şirket ve markalarını “tek global çatı”da toplamak üzere İngiltere'de kurduğu pladis'in CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde faaliyetleri ile ilgili konuşmaya hazırlanırken toplantıya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de video konferansla katıldı.

Ülker, sözlerine, “Suudi Arabistan seyahatine aslında ben de katılacaktım. Ancak, sağlık sorunu yaşadım, yola çıkamadım” diyerek başladı.

İLİŞKİ ZORUNLU BAŞLADI

Murat Ülker, sonra da babası Sabri Ülker'in bu bölgeye ilgisinin hep olduğunu vurgulayarak babasının, “Bu kutsal topraklarda işimiz olsa, daha sık gelip gitmeye vesile yaratsa” dediğini aktardı.

Cidde'nin grubun global yolculuğunun başlangıç noktası olduğunu vurgulayan Murat Ülker, “Bu topraklar bize bereketli geldi” dedi. Bölgeyle ve ortaklıklarla ilgili görüşlerini, anılarıyla süsleyerek gazetecilere not olarak veren Murat Ülker, babası Sabri Ülker'in Suudi Arabistan'la işlerinin bir zorunlulukla başladığını söyledi ve şöyle devam etti: “İhracat karşılığı kredi alıp, makinelerimizi yenilemiş, çeşitlerimizi artırmıştık. Ortadoğu ülkelerinde geniş muhiti olan Şanlıurfa eski milletvekili Salih Özcan'la bölgeye gitti. Lübnan, Kuveyt, Bahreyn ve Suudi Arabistan'ı gezip, bir sürü numune ve bozuk moralle döndü. Çünkü Suudi Arabistan'da şimdi bizim olan United Biscuits'in pazar hakimiyetini görmüş, onlarla rekabet edemeyeceğimizi düşünmüştü. İşe bir kamyon bisküvi göndermekle başladık.”

İLGİLİ HABERSabri Ülker'in hayat hikayesi dijitaldeSabri Ülker'in hayat hikayesi dijitalde

Arabistan'a ilk 1970'li yıllarda gittiğini belirten Ülker, “Ben ilk gittiğimde 5 milyon dolarlık ihracatımız vardı. Bir yılda 2 katına çıkardık. İhracatın artmasıyla birlikte babam Suudi Arabistan'da üretime kafa yormaya başladı. Kayınpederim ve kayınvalidemi hacca götürmüştüm. Cidde'de kurulan bir yağ fabrikasının sonra çikolataya döndüğünü, onda da başarılı olmadığını öğrendim. O fabrikayı inceledim. Bir günde pazarlığı bitirip fabrikayı aldım. Üretime geçtik” dedi.

İŞ GÖRÜŞMESİNDE AÇ KALIYORDUM EN KISA TOPLANTI JAPONLARLA OLUR

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Suudi Arabistan ve bölge ülkelerindeki ilk iş görüşmeleriyle ilgili bir anısını şöyle aktardı: “Arap ülkelerindeki iş görüşmelerinde aç kaldığımı hatırlarım. Bizde iş yemeklerinde sohbet edilir, kahveye geçilince iş konuşulur. Arap ülkelerinde ise önce gece yarısına kadar iş konuşulur, sonra yemeğe geçilir. Yemeğini bitiren elini yıkar, “Allahaısmarladık” der ve çıkar. Yemekten sonra oturmak ayıp sayılır. İlk zamanlar bunu bilmediğim için çok zorlanmıştım.”

ʻʻ
Bir günde pazarlığı bitirip fabrikayı aldım. Üretime geçtik
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker

EN KISA TOPLANTI JAPONLARLA OLUR

Murat Ülker, 130 ülke ile doğrudan iş yaptıklarını belirterek, iş görüşmelerinde “Amerikalılar'da güler yüz şarttır. İspanya ve Türkiye'de asık surat muteberdir” dedi. Ülker, toplantı süreleriyle ilgili de bilgi verirken, “Türkler, İtalyan ve Araplarla toplantı pek uzun olur. Çünkü üçü de pazarlıkçıdır. Suskun ve biraz da sıkıcı olmakla birlikte en kısa toplantı Japonlarla olur” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more