Reklamsız Sözcü

‘Çanakkale köprüsü finansmanı ile ilgileniyoruz’

Korea Eximbank, yatırım bedelinin yüzde 80'inin kredilendirilmesi talep edilen Çanakkale Köprüsü finansmanı ile ilgilendiğini açıkladı.

android-time 15:50 20 Mart 2017
‘Çanakkale köprüsü finansmanı ile ilgileniyoruz’
Korea Eximbank, yatırım bedelinin yüzde 80'inin kredilendirilmesi talep edilen Çanakkale Köprüsü finansmanı ile ilgilendiğini açıkladı.

Çanakkale Köprüsü’nün finansmanıyla yakından ilgilenen Korea Eximbank’ın Altyapı Finansman Direktörü Cho Hyeon-Seok konsorsiyum şirketleriyle finansman görüşmelerine yakın zamanda başlamayı beklediklerini belirterek, şirketlerin yatırım bedelinin yüzde 20’sinin özkaynak, yüzde 80’ini ise finansman yoluyla karşılamak istediğini söyledi.

Temeli Cumartesi günü atılan ve 10.35 milyar TL yatırım bedeli olan proje ile ilgilendiklerini belirten Seok Reuters’a yaptığı açıklamada, finansman görüşmelerinin henüz başlamadığını belirterek “Ancak biz görüşmeler için hazırız. Bu proje ile çok ilgiliyiz. Konsorsiyumda yer alan şirketler yatırım bedelinin yüzde 20’sini özkaynak, yüzde 80’inin de finansmanla sağlamayı düşünüyor. Ancak henüz kredi verenlerle bu konu müzakere edilmedi” dedi.

Seok, amaçlarının yabancı ülkelerde yatırımları olan Koreli şirketlere finansman desteği sağlamak olduğunu belirterek, “Biz de finansmanda yer almak istiyoruz. Bizden başka ilgilenen başka Koreli finans kurumlarının olduğunu da söyleyebilirim” diye konuştu.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, projeye ilk aşamada niyet mektubu verenler arasında İş Bankası, QNB Finansbank , Garanti Bankası’nın yanısıra, Korea Eximbank, Korea Trade Insurance Corporation, EBRD ve ICBC Turkey de yer alıyor.

Ocak ayında yapılan Çanakkale Köprüsü ihalesinde en kısa süreyi veren Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi OGG olurken, yatırım bedeli olarak 10.35 milyar TL, 5.5 yıl yapım süresi dahil olmak üzere işletim süresi için ise 16 yıl 2 ay 12 günle en kısa sürelik teklifin verildiği açıklanmıştı.

Proje, Çanakkale Boğazı üzerinde yapılacak köprü ve 101 kilometre uzunluğundaki otoyol ile bağlantı yollarının inşaatından oluşuyor.

Proje ile ilgilenen Korea Eximbank Avrasya Tüneli’nin finansmanında da yer almıştı.

Son güncelleme: android-time 15:5520.03.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more