Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu? Dün fırladı, bugün… (10 Ekim dolar kuru)

ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması dün finansal piyasalarda TL cinsi varlıklarda agresif fiyatlamalara neden olurken, sert yükselen dolar/TL bu sabah sınırlı aşağı hareketle 3.69'un altında bulunuyor.

android-time 09:24 10 Ekim 2017
Dolar ne kadar oldu? Dün fırladı, bugün… (10 Ekim dolar kuru)
ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması dün finansal piyasalarda TL cinsi varlıklarda agresif fiyatlamalara neden olurken, sert yükselen dolar/TL bu sabah sınırlı aşağı hareketle 3.69'un altında bulunuyor.

Sepet bazında TL’nin halen 4.01 civarında seyretmesi ise TL’de anlamlı bir değer kazancının olmadığını ortaya koyuyor.

Analistler ABD gibi önemli bir müttefik ile böyle bir kriz yaşanmasının sadece ticari değil birçok açıdan risk yaratacağına dikkat çekerek, kriz çözülene kadar piyasalarda haber akışı ve karşılıklı açıklamalara bağlı olarak oynaklığın sürmesini bekliyor.

10 EKİM
09:05
10 EKİM
09:05
Dolar ne kadar oldu?
Dün saat 18.01'de 3.7345/3.7355 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 09.05'te 3.6824/3.6854 seviyesinde bulunuyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’den yapılacak göçmen olmayan vize işlemlerini askıya alma kararının Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değil, yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınması olduğunu belirterek; bu durumun uzun sürmeyeceğini umduklarını ancak bunun süresini iki hükümet arasındaki görüşmelerin ve Türkiye’nin taahhütlerinin belirleyeceğini söyledi.

DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, ABD ile ilişkilerin gerilmesinde elçilik çalışanının gözaltına alınmasının birincil neden olmayacağını söyleyerek, “NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya ile oldukça yakınlaşması, Türkiye’nin İdlip operasyonundaki bağımsız pozisyonu ve diğer birçok nedenin ABD’nin bu kararında belirleyici olduğu kanaatindeyiz. Bu hususların gelecekte değişiklik göstermeyecek olması gerginliğin başka adımlarla sürebileceği ihtimalini akıllara getiriyor” dedi ve şöyle devam etti.

“Dolar/TL teknik olarak 3.64 seviyesindeki direncini kırınca 3.73-3.75 aralığındaki yeni direncine kadar yükseldi. Şu aşamada tüm teknik seviyelerin aynı anda aşılmasını gerektirecek derecede bir panik havası yok. Bu nedenle 3.73-3.75 civarından bir miktar döviz satışı gelmesi normal. Dolar/TL açısından kısa vadeli yeni bandın aşağıda 3.64 yukarıda ise 3.73-3.75 aralığı olacağını söyleyebiliriz.”

TSK dün, Astana sürecinde belirlenen çatışmasızlık bölgeleri ile ilgili süreçte gelinen aşamada Suriye’de İdlib bölgesinde gözlem noktaları tesis etmek üzere TSK unsurlarının 8 Ekim tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başladığını duyurdu.

Öte yandan yurtdışına bakıldığında Fed’in bu yıl içinde bir faiz artırımı daha yapabileceği beklentileri doları desteklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Fed’in yarın açıklayacağı Eylül ayı faiz toplantısına ilişkin tutanaklar izlenecek.

VİZE GERGİNLİĞİ

ABD’nin İstanbul konsolosluğundaki bir çalışanın geçen hafta devam eden bir “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklanmasının neden olduğu krizin ardından, ABD dün gece Türkiye’deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını açıkladı.

Türkiye ise karşılık olarak ABD’deki misyonlarında ve sınırda ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldı ancak ABD Büyükelçiliği Müsteşarı bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak “ilişkilerde gereksiz gerginliğe yol açan adımdan geri dönülmeli” mesajı verildi.

ABD’nin İstanbul başkonsolosluğunda çalışan Metin Topuz adlı yerel çalışan geçen hafta devam eden bir FETÖ soruşturması kapsamında önce gözaltına alınmış, ardından da çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

ABD ve Türkiye’nin karşılıklı açıklamaları ardından dolar/TL dün Asya seansında illikit işlemlerde Ocak ayından bu yana en yüksek olan 3.9223’e kadar yükselirken, TL’nin dolar karşısında günlük bazda değer kaybı da yüzde 8’e yaklaştı. Hacimsiz piyasada görülen ilk sert tepki ardından dolar/TL gün boyunca 3.70-3.71 civarında seyrini sürdürdü. Bankacılar dün lokal yatırımcıların 1-1.5 milyar dolar civarında döviz satışı yaptığını, bunun da kurda daha fazla yükselişi engellediğini belirtti.

Öte yandan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal dün, TL’deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi.

Dün saat 18.01’de 3.7345/3.7355 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 09.05’te 3.6824/3.6854 seviyesinde bulunuyor.

Dün tarihi zirve olan 4.2630’a kadar yükseldikten sonra aynı saatte 4.0583/4.0602 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 4.0115/4.0118 seviyesinde.

Euro/TL ise tarihi zirve olan 4.6024’e kadar yükseldikten sonra bu sabah 4.3345/4.3375 seviyesinde bulunuyor.

Yaşanan bu gelişmelerle faizlerde de sert yükseliş gözlenirken gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizinde dün Cuma kapanışa göre 43 baz puana ulaşan yükseliş yaşandı.

Tahvil bono piyasasında Cuma günü valörde son işlemde yüzde 11.09 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvil faizi dün güne yüzde 11.26 seviyesinde başladıktan sonra spot kapanışta ortalama yüzde 11.33, valörde son işlemde yüzde 11.52 seviyesindeydi.

Cuma günü valörde son işlemde yüzde 12 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.22, valörde son işlemde yüzde 12.51 seviyesindeydi.

Böylece iki yıllık tahvil faizinde de dün 51 baz puanlık yükseliş gözlendi.

REUTERS

Son güncelleme: android-time 11:1210.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more