Reklamsız Sözcü

Dünya piyasaları diken üstünde oturuyor

Kuzey Kore’nin ABD’nin Guam adasını vurabileceğini açıklaması tansiyonu yükseltti. ABD donanması Çin Denizi’ne girdi. Altın 1.291 dolara kadar yükseldi.

android-time 08:32 12 Ağustos 2017
Dünya piyasaları diken üstünde oturuyor
Kuzey Kore’nin ABD’nin Guam adasını vurabileceğini açıklaması tansiyonu yükseltti. ABD donanması Çin Denizi’ne girdi. Altın 1.291 dolara kadar yükseldi.

ABD ve Kuzey Kore arasında tırmanan füze gerilimi arka arkaya gelen açıklamalarla dünya piyasalarını tedirgin ediyor. Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında devam eden sözlü düelloyu dünya piyasaları korku ile izliyor. Kuzey Kore'nin ağustosun ikinci yarısında ABD'nin Guam adasını vurabileceğini açıklamasından sonra 24 saat geçmeden ABD donanması Çin Denizi'ne girdi. Sıcak çatışma endişeleri ile yatırımcının barometresi hızla yükseldi. Para piyasalarındaki dalgalanmayı ölçen en önemli göstergelerden biri olan korku endeksi (VIX) dün 17.27 puana kadar yükselerek 9 ayın zirvesine yerleşti.

BORSADA KAYIP ARTTI

Füze krizinin yeniden patlak vermesi ile güvenli liman olarak görülen altına olan ilgi dün de devam etti. Uluslararası spot piyasalarda değerli madenin ons fiyatı dün 1.291 doları test etti. ABD'de açıklanan haziran ayı enflasyonunun zayıf kalmasıyla hisse senedi piyasaları kayıplarının bir kısmını telafi ederken, altın fiyatlarında da kısmi bir geri çekilme yaşandı. Krizin başlamasından bu yana hareketli günler geçiren Kapalıçarşı'da altının gramı haftayı 146.40 liradan, çeyrek altın 243 liradan, Cumhuriyet Altını ise 985 liradan tamamladı.

4

İki ülke arasında tırmanan gerilim dolayısıyla Asya borsalarında artan kayıplar özellikle gelişen ülke piyasalarını etkisi altına aldı. Borsa İstanbul haftanın son işlem gününe yüzde 0.20'lik yükselişle 108.935 puandan başladı. Gün boyu satış baskısı altında kalan BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında kısmen toparlandı. BIST 100 endeksi günü yüzde 0.78 düşüşle 106.963 puandan tamamlarken, işlem hacmi ise 5.6 milyar lira oldu.

DOLAR 3.55 LİRAYI GÖRDÜ

Serbest piyasada dolar 3.5480 liradan, Euro ise 4.1750 liradan güne başladı. Gelişen ülke para birimlerinin zayıflamasına paralel TL'nin de kayıpları arttı. Dolar 3.5584 liraya, Euro ise 4.1904 liraya kadar yükseldi. Günün ikinci yarısında global piyasalarda tansiyonun düşmesinin de etkisi ile dolar günü 3.5370 liradan, Euro ise 4.1750 liradan tamamladı.

Füze krizi ile para piyasalarında yükselen tansiyon ABD'de haziran ayı enflasyonunun beklentilerden zayıf gelmesi ile düştü. Tüketici enflasyonunun ABD Merkez Bankası'nın (FED) yüzde 2'lik hedefine yaklaşamaması faiz artırımını tehlikeye attı. FED'in bu yıl bir kez daha faiz artırmayabileceği yönündeki beklentilerin güç kazanması ile dolar gerilerken, borsalar kayıplarının bir kısmını telafi etti. ABD tüketici fiyatları temmuzda yüzde 0.1 artış ile beklentilerin altında kaldı. Yıllık enflasyon ise yüzde 1.7'ye yükseldi. Yatırımcıların beklentisi enflasyonun yüzde 0.2 artması yönündeydi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more