Reklamsız Sözcü

Irak’tan gelene üst düzey vize verecek

Irak’tan Türkiye’ye geçişler sırasında elektronik olarak verilen C-1 vizesi, yerini dünya standartlarında üst seviye güvenlik sağlayan ‘Etiket Vize’ye bırakacak.

Bora ERDİN
android-time 08:14 12 Ağustos 2017
Irak’tan gelene üst düzey vize verecek
Irak’tan Türkiye’ye geçişler sırasında elektronik olarak verilen C-1 vizesi, yerini dünya standartlarında üst seviye güvenlik sağlayan ‘Etiket Vize’ye bırakacak.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın teşviki ile Gateway Management firması tarafından Irak'ın Bağdat, Duhok, Süleymaniye ve Erbil şehirlerinde kurulan resmi vize başvuru merkezleri hizmete girdi. Türkiye'de de 26 ayrı ülkenin vize işlemlerini yabancı partneri VFS Global ile üstlenen Gateway Management, Irak için en yüksek seviyede filtreleme yapabilecek alt yapısı ve teknolojisi dünya standartlarının üstünde olan resmi vize başvuru merkezlerini faaliyete geçirdi. Gateway Management Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ali Çakmak, üst düzey güvenlikli vize verilmeye başlanmasına rağmen TÜRSAB'ın yetki verdiği acentelerin halen 30 dolar karşılığı vize verdiğine vurgu yaptı. Irak'ta dünya standartlarının üzerinde vize kabul merkezleri kurduklarını belirten Çakmak “Erbil'de başlatmış olduğumuz vize başvuru merkezi çalışmalarını Süleymaniye, Bağdat ve Duhok'a taşıdık. Toplam 4 bin 700 metrekarelik kapalı alan yarattık. Irak halkı için günde 4 bin vize verebilme kapasitemiz var. Yılda 800 bin etiket vize verebilecek durumdayız. Bu merkez Türkiye'ye en yakın nokta olan Duhok için çok önemli” diye konuştu.

ONAY KONSOLOSLUKTAN

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam yaptığı konuşmada, Irak'tan gelen yoğun vize taleplerine yetişmekte zorlandıklarını, bu 4 vize kabul merkezinin hizmete girmesiyle Irak vatandaşlarına çok daha modern ve sağlıklı vize verilebildiğini söyledi. Vizelere son onayın kendileri tarafından verildiğini belirten Başkonsolos İnam, “Türkiye'nin güvenliği ve Iraklılar'ın sağlıklı hizmet alabilmesi için bu merkezler büyük önem arz ediyor” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more