Reklamsız Sözcü

Suudi Arabistan KDV ile tanışacak

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkeleri vatandaşlarına KDV uygulama kararı aldı. Suudi Arabistan Kralı Selman'ın ön ayak olmasıyla diğer körfez ülkeleri de KDV sistemine geçecek.

Sozcu.com.tr
android-time 12:09 1 Şubat 2017
Suudi Arabistan KDV ile tanışacak
Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkeleri vatandaşlarına KDV uygulama kararı aldı. Suudi Arabistan Kralı Selman'ın ön ayak olmasıyla diğer körfez ülkeleri de KDV sistemine geçecek.

Petrol gelirleri önemli ölçüde azalan ve yıllar sonra yüksek miktarda borçlanan Suudi Arabistan’da ekonomik tedbirler art arda gelmeye devam ediyor. Ülke tarihinde ilk kez KDV alınmaya başlayacak.

Russia Today’in haberine göre; Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Suudi Arabistan’dan oluşan Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin aldığı karara göre KDV bazı ürünlere uygulanacak. IMF’in raporlarında da körfez ülkelerinin vergi uygulamalarına geçmeleri gerektiği belirtiliyordu. Söz konusu körfez ülkeleri hali hazırda, tütün ve gazlı içecekler üzerinden vergi alıyor.

Diğer körfez ülkeleri de 2018 yılının başından itibaren katma değer vergisini mali sistemlerine ekleyecekler.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan'da krizin ayak sesleriSuudi Arabistan'da krizin ayak sesleri

Suudi Arabistan şu an tütün üzerinden yüzde 50 vergi alıyor. Bu vergi oranı yeni KDV ile yüzde 100’e çıkacak. KDV’nin hangi üründen ne kadar alınacağı henüz belli değil. Petrol fiyatlarının düşmesiyle körfez ülkeleri vatandaşlarının vergisiz günleri sona erdi. 2014 yılında 114 dolar olan brent petrolün varil fiyatı dün 55 dolardı.

BÜTÇE AÇIĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Geçen sene dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan kemerleri sıkmaya başladı. Ülkedeki büyük altyapı projeleri durduruldu, bakanların maaşlarından kesinti yapıldı, kamu görevlilerine zam yapılmadı. Riyad yönetimi bu önlemlerle 2015 yılında 98 milyar dolar olan bütçe açığını 2016 yılında 79 milyar dolara indirmeyi başardı.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan'dan petrol uyarısıSuudi Arabistan'dan petrol uyarısı

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 12:4801.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more