Reklamsız Sözcü

‘Teşviklere rağmen yatırımlar artmıyor’

Son 5 yıldır tüm gayretlere rağmen Türkiye’de yatırımların artmadığını belirten Barış Oran, “Teşvikler de üretime fayda sağlamadı” dedi.

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
android-time 09:48 16 Haziran 2017
‘Teşviklere rağmen yatırımlar artmıyor’
Son 5 yıldır tüm gayretlere rağmen Türkiye’de yatırımların artmadığını belirten Barış Oran, “Teşvikler de üretime fayda sağlamadı” dedi.

Türkiye'nin 2012-2016 döneminde yakaladığı yüzde 5.3 büyüme hızına rağmen ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırımlar kademeli olarak azaldı. 2005-2008 döneminde Türkiye'ye yılda ortalama 17 milyar dolar doğrudan yatırım girişi olurken, geçen yıl rakam 6.8 milyar dolara geriledi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, (TÜSİAD) bu yıl ilk defa bu konuda derinlemesine bir inceleme yapmak için çalışma grubu oluşturdu. TÜSİAD'da yatırım ortamını iyileştirme amacıyla yürütülen çalışmalardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olan Sabancı Holding CFO'su Barış Oran, son 5 yıldır tüm gayretlere ve verilen teşviklere rağmen yatırımlarda arzu edilen ölçüde bir güçlenme göremediklerini belirterek, bu konunun daha önemle ele alınması gerektiğin bildirdi.

HUKUK İYİLEŞMELİ

Hukuk sisteminde iyileşmenin ticari hayata ciddi katkı sağlayacağını kaydeden Oran, “Gerek yargı süreçlerinin uzunluğu gerekse yargı sistemine duyulan güvende eksiklikler, ticari hayatta karşılaşılan sorunların çözümlerini zorlaştırıyor ve yatırım ortamının cazibesini olumsuz yönde etkiliyor” dedi. Son dönemde büyümeyi desteklemek için uygulanan vergi indirimleri, KGF kredileri ya da kamu harcamalarındaki artış gibi talebi artırıcı politikaların kısa vadede büyüme oranlarını yukarıya çektiğini ancak üretkenliği artırmadığını vurgulayan Oran, ekonominin yeniden atılım yapması için reformlara ihtiyaç olduğunu bildirdi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more