Reklamsız Sözcü

TOBB Başkanı “zenginlik petrolde değil artık akılda” dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yapılan, “Altın Yumurtlayan Kafalar” Forumu’nda 1500 genç girişimci ve girişimci adayı mentorlarla buluştu.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
android-time 08:59 15 Kasım 2017
TOBB Başkanı “zenginlik petrolde değil artık akılda” dedi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yapılan, “Altın Yumurtlayan Kafalar” Forumu’nda 1500 genç girişimci ve girişimci adayı mentorlarla buluştu.

4'üncü sanayi devriminin kaynağının insan olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın en güçlü insanları artık girişimciler” dedi. Türkiye'nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliklerinden birisi olan Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, bu yıl yedinci kez gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yapılan forumda, “Altın Yumurtlayan Kafalar” teması ele alındı. Girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla dünyada 170'den fazla ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası'nda düzenlenen G3 Forum1.500' ün üzerinde genç girişimci ve girişimci adayını mentorlarla buluşturdu.

HAYALİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN

Parlak fikirlerin hayata kısa sürede geçirilmesi gerektiğini söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, en parlak iş fikirlerinin bile ömrünün en fazla 6 ay olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Yani 6 ay içinde ya o iş fikrini başkası gerçekleştiriyor ya da artık çözümünüze ihtiyaç kalmıyor. Bu yüzden aklınızda ve hayalinizde ne varsa peşinden gidin” dedi. Konuşmasında insan kaynağının önemine değinen Hisarcıklıoğlu, 3'üncü sanayi devriminin kaynağının petrol olduğunu, 4'üncü sanayi devriminin kaynağının ise insan olduğuna dikkat çekti. “Şimdiki amaç insan kalitesini artırmaktır. Zenginlik doğal kaynak değil, akıldır” diye konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu yüzden artık dünyanın en güçlü insanlarının girişimciler olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz bu çağ, büyük fırsatlar sunuyor. Eskiden zengin olmak için milyarlarca dolar yatırım yapmak gerekirken, bugün bir bilgisayar ve iyi bir fikir yeterli. Eskiden ürettiğini pazarlamak dertti, şimdi 10 bin kilometre öteden bir tıkla sipariş verebiliyorsun. Sadece App Store'da satışı yapılan Türkiye kökenli ürün sayısı 9 bine ulaşmış durumda. Güzel bir söz var, ‘Sen pekmezi iyi yap, alıcısı Bağdat'tan gelir' derler. Müşteriler artık e-posta ile web üzerinden, ışık hızında geliyor” şeklinde konuştu.

ESKİ KAFALARLA OLMAZ

G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz da Türkiye'de özellikle genç girişimcilerin zamanın ruhuna uygun, çok üretken, yaratıcı fikirlere sahip olduğunu gördüklerini kaydetti. Yılmaz, “Gelecek nesillerin büyük olasılıkla ‘İş Dünyasının Rönesansı' diye adlandıracağı bir dönemi yaşıyoruz. Dünyaya eskisi gibi bakan kafaların artık fırsatları keşfetmesi mümkün değil” dedi.

TEKNOLOJİ DÜNYANIN LOKOMOTİFİ

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 20 yıllık tarihlerinin başlı başına bir girişimcilik hikayesi olduğunu kaydetti. Ateş şöyle konuştu: “Tüm dünya ekonomilerinde büyümenin sınırları, yükselen girişimci ruha bağlı. Uluslararası arenada gücü tartışma götürmeyen ülkelere baktığımızda, özellikle teknoloji temelli atılımlar lokomotif rol oynuyor. Çünkü teknoloji bugün, ‘keşke' dediğimiz her şey için bir çözüm üretiyor. Denizbank olarak biz de teknolojiyi insan ve toplum yararına nasıl kullanabileceğimiz üzerinde çalışıyor ve girişimcilik ekosisteminin gelişip yaygınlaşması yönünde çevik olma anlayışıyla refleks gösteriyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:0115.11.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more