Reklamsız Sözcü

TOKİ 10 bin 491 konut ve iş yerini teslim etti

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl 16 ilde yapımını tamamladığı 10 bin 491 konut ve iş yerini sahiplerine teslim etti.

android-time 16:44 18 Haziran 2017
TOKİ 10 bin 491 konut ve iş yerini teslim etti
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl 16 ilde yapımını tamamladığı 10 bin 491 konut ve iş yerini sahiplerine teslim etti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada yaklaşık 2,5 yıl önce aldıkları önemli kararlardan biri olan yatay mimariye öncelik verilmesi konusundaki çabalarının sonuç vermeye başladığını ve pek çok ilde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlatıldığını belirtti. Bu değişiklikle başta kadim şehirler olmak üzere tüm mekanlarda yatay bir yapılaşmaya öncelik verildiğini vurgulayan Turan, geçen yıl ihale edilen 64 bin konutun 47 bininin, yani yaklaşık yüzde 74’ünün 6 ve daha az katlı binalardan oluştuğunu söyledi. Bu yıl tamamlanan ve sahiplerine teslim edilen konutlara ilişkin bilgi veren Turan, “Bu yıl, şimdiye kadar yapımı tamamlanan Nevşehir, Niğde, Adapazarı, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Karabük, Osmaniye, Düzce’de 10 bin 491 konut ve iş yeri teslim edildi” diye konuştu.

İLGİLİ HABERDev TOKİ projesi iptal edildiDev TOKİ projesi iptal edildi

Turan, bu kapsamda üç yıl içinde ihalesi gerçekleştirilen konut sayısının 93 bini geçtiğini kaydetti. TOKİ’nin 14 yıllık süre içinde ürettiği konutların yüzde 85’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu dile getiren Turan, “Fakat son yıllarda ürettiğimiz konutların ise yaklaşık yüzde 95’i sosyal konuttur. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 98’e çıkarılmıştır. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrılmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERTOKİ gayrimenkul sertifikasına büyük ilgi bekliyorTOKİ gayrimenkul sertifikasına büyük ilgi bekliyor
6 AYDA 30 BİN KONUT İHALE EDİLDİ

Bu yılki konut hedefinin 65 bin olduğunu vurgulayan Turan, bu yıl temmuz ayı sonuna kadar ihale edilen konut sayısına ilişkin şu bilgileri verdi:

“5 bin 688 konutluk 17 ihalenin tarihi belli oldu, bin 912 konutluk 6 ihale inceleme aşamasında, 7 bin 476 konutluk 17 ihale sözleşme aşamasında, 15 bin 39 konutluk 40 ihalenin ise sözleşmesi imzalandı. Toplamda şimdiye kadar 30 bin 115 konut hedefine ulaştık.”

İLGİLİ HABERTOKİ metrekareyle ev satışına başladıTOKİ metrekareyle ev satışına başladı
ŞEHİT AİLELERİ VE GÖREV MALULLERİNE 668 MİLYON LİRA KREDİ KULLANDIRILDI

TOKİ Başkanı Turan, şehit aileleri ve görev malulleri için faizsiz konut kredisi kullandırdıklarını söyledi. Bu yılın nisan ayı sonuna kadar 19 bin 907 kişiye toplamda 668 milyon lira kredi kullandırıldığını ifade eden Turan, “Geçen yıl ise bin 317, son 4 ay içinde de 551 aileye kişi başına 102 bin lira faizsiz kredi açılmıştır” dedi.

İLGİLİ HABERMüteahhitten TOKİ'ye arabaMüteahhitten TOKİ'ye araba

Tescilli kültür varlıklarının restorasyonu için 2014’te 66, 2015’te 76, 2016’da 79 olmak üzere toplamda 726 tescilli eserin restorasyonu için kredi açıldığını aktaran Turan, şunları kaydetti:

“Temel üretim ilkelerimizden biri mutlak kalite yaklaşımıdır. Kalite kavramını TOKİ olarak 2023 vizyonuna ulaşabilmemizin temel koşulu olarak kabul ediyoruz. Bu açıdan kalitesi ve nitelikleri artırılmış sosyal konut üretimi, İdaremizin birinci önceliği haline gelmiştir. Hedefimiz, konutlarımızın yakın gelecekte önce ‘kalite’ ile anılıyor olmasıdır. Bu çerçevede yüklenicilerin seçimi ve denetimine özel bir önem veriyoruz. Ülke çapında şuanda 487 aktif projemiz ve yaklaşık 700 şantiyemiz bulunmaktadır.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more