Reklamsız Sözcü

Turizmde yeni can simidi gurbetçiler

Turizmci yerli turistten sonra gurbetçiye kancayı attı. Sektör, gurbetçi turist için düğün ve ikinci tatil konsepti ile ‘komşunu da al gel’ kampanyası düzenleyecek. Gurbetçi vatandaşlar 2016 sonunda Türkiye'de kişibaşı 978 dolar (2016 sonundaki 3.52 olan dolar/TL seviyesine göre 3414 TL) harcadılar.

Sayime BAŞÇI
android-time 09:04 3 Şubat 2017
Turizmde yeni can simidi gurbetçiler
Turizmci yerli turistten sonra gurbetçiye kancayı attı. Sektör, gurbetçi turist için düğün ve ikinci tatil konsepti ile ‘komşunu da al gel’ kampanyası düzenleyecek. Gurbetçi vatandaşlar 2016 sonunda Türkiye'de kişibaşı 978 dolar (2016 sonundaki 3.52 olan dolar/TL seviyesine göre 3414 TL) harcadılar.

Rusya ve Avrupa'da yaşadığı turist kaybını geçen sezon ‘yerli' ile telafi etmeye çalışan turizm sektörü, bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile gurbetçilere sarılacak.  Şubat ayının ikinci yarısından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesi ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde bir çalışma grubu oluşturmaya hazırlanan sektör, kampanyanın kapsamını Berlin'de düzenlenecek turizm fuarı öncesinde tamamlamayı hedefliyor. Sektör temsilcileri, düzenlenecek kampanyanın ancak bir indirim ve destek mekanizması ile başarılı olabileceğine vurgu yaparken, geçen yıl Türkiye'yi ziyaret eden 6 milyon gurbetçi düğün ve ikinci tatil için ikna edilecek.

İLGİLİ HABERErdoğan Ak Saray'da turizmcileri ağırladıErdoğan Ak Saray'da turizmcileri ağırladı

İÇERİĞİ BELİRLENMEDİ

Turizm sektörünün temsilcileri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sadece Avrupa'da 5 milyon Türk vatandaşının yaşadığına dikkat çekerek, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı aileleriyle Türkiye'de tatil yapmaya davet ediyorum. Baba ocağına gelen, akrabalarını ziyaret eden vatandaşlarımızı ‘Türkiye evimiz, vatanımızı tanıyalım' anlayışına ayırmalıyız. Komşunu al gel kampanyasını başlatıyoruz gurbetçi vatandaşlarımıza” çağrısında bulundu. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise çalışmanın altının doldurularak uzun vadeli bir proje olarak kurgulanması gerektiğini dile getirdi.

HİNT DÜĞÜNÜ MODELİ

Osman Ayık, burada desteklerin yeterli olması durumunda büyük kitlelere ulaşabileceklerini kaydederek, şu noktalara dikkat çekti:

“Her şeye rağmen 2016 yılında 3.7 milyon Alman turisti ağırladık. Sadece Avrupa'da yaşayan 5.5 milyon gurbetçi var. Bu kampanya doğru şekilde kurgulanırsa, hem daha fazla turist çekip hem de geliş sayısını artırabiliriz. Avrupa'da yılda iki kez tatil yapma alışkanlığı var. Turizmciler düğün paketine çıkabilir. Düğün grupları getirmek istiyoruz. Hindistan'dan düğün için geliniyorsa neden kendi vatandaşlarımız gelmesin.”

1

Dolar/TL 2016’yı 3.52 seviyesinde kapatmıştı. Buna göre gurbetçiler 2016 sonu itibarıyla 3414 TL (978 dolar) harcamış oldular.

YAPISAL DESTEK UNUTULMAMALI

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, ‘komşunu da al gel' kampanyasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Yurtdışında yaşayan Türklerin turizm açısından büyük bir potansiyel taşıdığına dikkat çeken Timur Bayındır, bu tip kampanyaların olumlu olduğunu, ancak sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları aşabilmek için başka destekler de beklediklerini dile getirdi. Açıklamalarında Türkiye'nin acil eylem planı olarak imaj ve itibar çalışmasına başlaması gerektiğini dile getiren Bayındır, “Sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerin SGK primlerinin en az 1 yıl ertelenmesi, primlerin yüzde 50'sinin İşsizlik Fonu, İŞKUR veya Hazine tarafından karşılanması ve banka kredileri konusundaki sorunların çözüme kavuşturulması gerekiyor” diye konuştu.

1

Timur Bayındır

Son güncelleme: android-time 09:1303.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more