Reklamsız Sözcü

Türk gıda devi ABD’de halka arza hazırlanıyor

TFI Tab Gıda, ABD'de 400 milyon dolarlık halka arz için başvuruda bulundu.

android-time 09:22 14 Kasım 2017
Türk gıda devi ABD’de halka arza hazırlanıyor
TFI Tab Gıda, ABD'de 400 milyon dolarlık halka arz için başvuruda bulundu.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre TFI Tab Gıda Yatırımları ABD’de halka arz için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu. Şirket, ekim ayı başında SPK’dan yurt dışında halka arz için izin almıştı. Yapılan başvuruya göre TFI Tab Gıda, Nasdaq’a “QSRG’ kodu ile kote olacak.

400 milyon dolar büyüklüğünde olması beklenen halka arza Morgan Stanley, Credit Suisse, Goldman Sachs, Citigroup, JP Morgan ve Rabo Securities aracılık edecek.

Türkiye ve Çin’de Burger King hazır gıda restoranlarının işletmecisi konumundaki TFI TAB Gıda Yatırımları, ABD’de 400 milyon dolara kadar halka arz için başvuruda bulundu.

Türkiye’de Burger King başta olmak üzere altı markanın franchise hakkını elinde bulunduran; Çin’de ise Burger King markasının münhasır franchise haklarına sahip olan TAB Gıda’nın dün gece yayımlanan geçici izahnamesinde şirketin ne kadarının hanfi tarihte halka arz edileceği veya talebin hangi fiyat aralığından toplanacağı belirtilmedi.

ABD sermaye piyasa kuruluna kayıt için açıklandığı belirtilen geçici izahnameye göre, halka arz gelirlerinin bir bölümü Yapı Kredi Bankası’ndan alınan Kasım 2019 vadeli 50 milyon dolar tutardaki kredinin geri ödemesi, bir bölümü de işletme sermayesi ve kurumsal harcamalar için kullanılacak.

Türkiye’de Burger King, Popeyes, Sbarro ve Arby’s restoranlarının münhasır franchise işletmecisi olan TAB Gıda bunun yanı sıra kendisine ait Dönerci Usta restoranlarını işletiyor. Şirket Çin’de ise münhasır olarak 2030 yılına kadar Burger King restoranlarını işletme hakkına sahip.

Satış gelirleri bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 42.2 artırarak 2.93 milyar liraya yükselten şirketin zararı ise yüzde 18.1 artarak 115.5 milyon lira oldu.

Şirketin faiz amortisman vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise bu yılın dokuz ayında yüzde 75.8 artışla 304.8 milyon lira olarak gerçekleşti.

TAB Gıda’nın satış gelirleri geçen yılın tamamında ise yüzde 24.9 artarak 2.86 milyar lira, zararı ise yüzde 65.9 artarak 253.9 milyon lira oldu.

İzahnamede zarardaki artışın büyük ölçüde halka arza hazırlık için imtiyazlı hisselerin adi hisselere çevrilmesi kaynaklı olduğu belirtildi.

Çin pazarına 2012 yılında giren TAB Gıda, 2012 sonundan 30 Eylül’e kadar geçen dönemde bu ülkedeki restoran sayısını yıllık bileşik yüzde 58.9 oranında artırarak 766 restorana ulaştı. Geçen yıl Çin’deki restoran sayısını yüzde 37 artıran TAB Gıda, bu ülkedeki en büyük hızlı restoran işletmecisinin onda biri büyüklüğünde olduğunu ve büyüme potansiyeli taşıdığını belirtiyor.

TAB Gıda’nın Türkiye, Makedonya, Gürcistan ve KKTC’den oluşan coğrafyada ise 1,056 adet restoranı bulunuyor.

Hisseler Nasdaq Global Select Market’ta QSRG koduyla işlem görecek.

Halka arzı Morgan Stanley, Credit Suisse, Goldman Sachs & Co. LLC, Citigroup, J.P. Morgan ve Rabo Securities yönetiyor.

REUTERS

TFI – Tab Gıda Yatırımları hakkında;
Türkiye'deki Hızlı Servis Restoran sektörünün önemli kuruluşlarından. Tüm dünyada 1.500 civarında hızlı servis restoranıyla TFI, dünyanın en tanınmış markaları arasında yer alan Burger King, Sbarro, Popeyes, Usta Dönerci ve Arby's markalarının Türkiye'deki master franchise haklarına sahip. Ayrıca 2012 yılında 65 şube ile devralınan BK China, 2015 Haziran ayında 363 şubeye ulaşmıştır. TFI, Burger King'in tüm dünyadaki en büyük ve en hızlı Büyüyen Franchise'ı konumunda. TFI çatısı altında TAB Gıda, BK China, Fasdat, Reklamüssü, Ekmek Unlu Gıda, Atakey ve Ekur Et Entegre (yapım aşamasında) gibi şirketler yer alıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:5314.11.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more