Reklamsız Sözcü

Yunanistan ve AB kredi konusunda anlaştı

Yunanistan'ı kurtarma programı kapsamında 8,5 milyar avroluk yeni kredi diliminin serbest bırakılması için Yunanistan, kreditörleriyle anlaşma sağladı.

android-time 14:10 16 Haziran 2017
Yunanistan ve AB kredi konusunda anlaştı
Yunanistan'ı kurtarma programı kapsamında 8,5 milyar avroluk yeni kredi diliminin serbest bırakılması için Yunanistan, kreditörleriyle anlaşma sağladı.

Yunanistan ve kreditörleri 8,5 milyar dolarlık bir kredi yardımı konusunda anlaşmaya vardı. 19 Avrupa Birliği (AB) ülkenin maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu ( IMF), AB Komisyonu ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) temsilcileri Lüksemburg’da Avro Grubu Toplantısı için bir araya geldi. Toplantıda Yunanistan’ı kurtarma programı da görüşüldü.

İLGİLİ HABERYunanistan'da kemerler daha da sıkılacakYunanistan'da kemerler daha da sıkılacak

GÖRÜŞMELER OLUMLU

Yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan ve kreditörler arasındaki görüşmelerden olumlu sonuçlandığını söyledi ve “Yunanistan'la, koşullar, borç stratejisi ve IMF katılımı gibi bütün öğeler üzerinde bir anlaşma sağladığımızı memnuniyetle açıklıyorum.” dedi.

Dijsselbloem Yunanistan’ın söz konusu borçları hakkında yaptığı açıklamada ise kurtarma programının tamamlanmasından sonra borçların yapılandırılması hakkındaki önlemlerin yeniden değerlendirileceğini söyledi.

İLGİLİ HABERYunanistan'ın borcu siniliyorYunanistan'ın borcu siniliyor

IMF’DEN 2 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

IMF Başkanı Lagarde ise yaptığüı açıklamada “Yunanistan için 2 milyar dolarlık yeni bir Stand-By anlaşması teklifini IMF İcra Kuruluna sunacağım.” ifadelerini kullandı.

Yunanistanı yaptıkları fedakarlıklardan ve reform programı için gösterdikleri çabadan dolayı tebrik eden Lagarde, IMF ve ortaklarının bu süreçte Yunanista’na destek vereceklerini belitti.

MOSCOVİCİ: ANLAŞMA SAĞLADIK

AB Komisyonu Üyesi Moscovici ise yaptığı açıklamada, “Tüm tarafların sorumlu davranmasıyla aylar süren müzakereler ve çalışmalar sonrasında bir anlaşma sağladık.” ifadelerini kullandı.

Moscovici, Yunanistan kurtarma programının 2. değerlendirmesinin tamamlandığına vurgu yaptığı konuşmasında  “Yunanistan, emeklilik, maliye ve enerji reformu gibi zor konularda tüm sorumluluklarını yerine getirdi.” söyleminde bulundu.

Yunanistan 3. Kurtarma programı başlangıcı olan 2015 Ağustos'tan beri ESM’nin 31,7 milyar avro sağladığını anımsatan AB Komisyonu ve Avrupa İstikrar Mekanizması Regling ise yaptığı konuşmasında,  “Bu yeni kredi dilimiyle birlikte Yunanistan'ın toplam kamu borcunun yarıdan fazlası bizim üzerimizde olacak.” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more