Reklamsız Sözcü

Bayraklı ve Bornova’da konut fiyatları üçe katlandı

Eva Gayrimenkul Değerleme, İzmir’de kentsel dönüşümün konut piyasasına etkisini mercek altına aldı. İki bölgede fiyatlar, 2 bin 500 liradan 8 bin lira seviyesine yükseldi

android-time 07:00 2 Şubat 2017
Bayraklı ve Bornova’da konut fiyatları üçe katlandı
Eva Gayrimenkul Değerleme, İzmir’de kentsel dönüşümün konut piyasasına etkisini mercek altına aldı. İki bölgede fiyatlar, 2 bin 500 liradan 8 bin lira seviyesine yükseldi

İzmir'de geniş çaplı ve ölçekte kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürüldüğünü kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25000 ölçekli planda yer alan Sağlıklaştırma ve Yenileme Program Alanları'nın büyüklüğüne bakıldığında 43 milyon metrekarelik kentsel dönüşümün söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi'nin ilk etapta havalimanından yeni fuar alanına uzanan aksta bulunan Limontepe, Aktepe, Emrez bölgelerinde kentsel dönüşümü başlatmayı uygun gördüğünü kaydeden Akkaya, bu bölgelerde öncelikli hedefin Aktepe'de 12-13 bin, Limontepe'de ise 3 bin konut üretmek olduğunu dile getirdi.

ARZ – TALEP DENGELİ BÜYÜYOR

İzmir'de kentsel dönüşümün daha çok parsel bazında yapıldığını söyleyen Akkaya, Karşıyaka – Bostanlı mahallesinde ve yakın çevresinde, Bayraklı – Salhane – Turan ile Bornova – Yeşilova – Özkanlar bölgelerinde dönüşümün başladığını ve devam ettiğini kaydetti.  Kentsel dönüşüm kapsamında başta Bayraklı – Salhane – Turan bölgesi olmak üzere bölgeyle etkileşim içerisinde olan diğer merkezlerde de önemli yatırımların ve değişimlerin görülmeye başlandığını belirten Akkaya, Bayraklı – Salhane – Turan bölgesinde ofis-rezidans-otel nitelikli karma projelerin yoğunluk kazandığını, Bornova-Yeşilova bölgesinde ise daha çok lüks konut projelerinin yoğunlaştığını vurguladı. Akkaya ayrıca, Karşıyaka ve Bornova'da dönüşüme uğrayan semtlerde ciddi arz sağlandığını ve bu arza karşılık talep sayısının da doğru orantılı büyüdüğünü ifade etti.

YÜKSEK DEĞER ARTIŞLARI GÖRÜLÜYOR

Karşıyaka'da Aksoy-Girne Caddesi bölgesi incelendiğinde, bu bölgede genel olarak parsel bazında yenilemelerle konut fiyatlarında yüzde 70 – 100 arasında artışların olduğunu kaydeden Akkaya, Karşıyaka'nın merkezi bölgelerinde eski dairelerin ortalama metrekare birim fiyatlarının 2 bin 500 – 3 bin lira seviyesinde olduğunu, yeni daire fiyatlarının ise 3 bin 750 – 8 bin lira aralığında değiştiğini ifade etti.

Bayraklı ve Bornova'da eski konutların birim metrekare fiyatı 2 bin 500 lira civarında iken, yenilenen binalarda bu fiyatların 3 bin 500 – 8 bin lira seviyelerine yükseldiğini belirten Akkaya, İzmir'in yeni kent merkezi olarak bilinen Bayraklı – Turan-Salhane bölgesindeki ofis – rezidans projelerinde metrekare birim fiyatlarının ise 7 bin ila 12 bin lira arasında değiştiğini söyledi. İzmir'de dönüşümde ön plana çıkan Karabağlar ve Buca ilçeleri sürecin yavaş işlediğine dikkat çeken Akkaya, riskli alan olarak ilan edilen Kadifekale ve Yeşildere bölgesinde ise tahliyelerin hızla sürdüğünü bildirdi.

Son güncelleme: android-time 07:2202.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more