Sözcü Plus Giriş

5 bin ton ithal et için Sırp kasabıyla anlaştık

Kendi kendine yetmekle övünen Türkiye, Sırbistan’dan et, Bulgaristan’dan saman, Kanada’dan mercimek ithal eder hale geldi. 8 bin Boşnağı katleden Sırbistan’la et anlaşması imzalanması, üreticileri de kamuoyunu da ayağa kaldırdı

02:55 -
5 bin ton ithal et için Sırp kasabıyla anlaştık

Bir zamanların tarım ülkesi olan Türkiye buğdayı bile dışarıdan ithal etmeye başlarken, hayvancılıkta da ithalat tam gaz sürüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, iki ay önce 3 yıl içinde et ithal etmeyen ülke haline gelineceğini açıklarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan'dan 5 bin tonluk et ithali anlaşmasıyla döndü.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta 10 bakan, 200 işadamının yer aldığı kalabalık bir heyetle Sırbistan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 88 bin 361 kilometrekarelik yüzölçümü ile neredeyse Ege Bölgesi büyüklüğündeki bu Balkan ülkesi ile 2 günde 16 anlaşma imzaladıklarını söyledi. Anlaşmalar arasında Sırbistan'dan 5 bin ton et ithal edilmesine yönelik karar da çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bosna ve Kosova savaşları sırasında, Müslümanlara karşı milliyetçi çıkışları ile tanınan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç'in imza koyduğu et ithalatı anlaşması tartışma yarattı. 8 bin Müslümanı katleden Sırplar'dan et ithal edilmesine vatandaşlar tepki gösterdi.
Önce karkas etten sonra lop et ithalatının önü açılması, ardından Sırbistan'la 5 bin tonluk et ihracatı anlaşması, et üreticilerini ayağa kaldırdı. Üreticiler “Ülke ithalatçıya teslim oldu. Başlangıçta ucuza et ithal edilebilir. Fakat üretim bittiği zaman tüketici çok daha pahalıya et almak zorunda kalacak” derken, bir itiraz da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan (TESK) geldi. Et ithalatının sektöre ve üreticiye olumsuz yansıyacağını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları kaydetti:

‘HER AÇIDAN RİSKLİ’

“Etin ithal edilmesi her türlü spekülasyona ve olumsuzluğa açık. Gelecek olan etin hayvanın hangi bölgesinden olduğunu tespit ve kontrol etmeye imkân yok. Bu hayvanın ne zaman kesilip ne şekilde ve ne kadar süre sonra paketlendiği bilgisinin denetimini yapma imkânı yok. O sebeple ithal et her açıdan riskli. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı sonrasında et fiyatlarında zaten bir gerileme oldu. Böyle bir ithalat yapılacaksa dahi talebin arttığı, satışın hızlandığı mübarek ramazan ayı öncesinde yapılması gerekirdi. Bu konuda sektör temsilcileri ile birlikte konsorsiyum sağlanmalı ve ülke menfaatleri için çalışılmalıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırp mevkidaşı Aleksandar Vuçiç

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırp mevkidaşı Aleksandar Vuçiç

Vuçiç, “Bir Sırp öldürürseniz, 100 Müslümanı öldürürüz” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Sırbistan'da ağırlayan makamdaşı  Aleksandar  Vuçiç, Hırvatistan, Bosna ve Kosova'da işlenen savaş suçları nedeniyle yargılanan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in döneminde görev yaptı. Radikal bir Sırp milliyetçisi olan Vuçiç, Serebrenitsa Katliamı'nın yaşandığı 1995 yılında Meclis üyesiydi. Srebrenitsa kasabasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkeğin, Bosnalı Sırp güçler tarafından katledilmesinin ardından  “Bir Sırp öldürürseniz, 100 Müslümanı öldürürüz” ifadesini kullanmıştı.  Vuçiç, 2015'te Başbakan sıfatıyla katıldığı Srebrenitsa Katliamı'nın 20. yılı anma törenlerinde kalabalığın taş atarak tepki göstermesi üzerine, törenden kaçmak zorunda kalmıştı.

Son güncelleme: 06:00 14.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more