Reklamsız Sözcü

Hava durumu 1 Şubat: Adana’da kar hayatı etkiliyor!

Hava nasıl olacak sorusu birçok vatandaş tarafından her gün birçok kez sorulan bir soru. Peki bugün yağış var mı? Hafta sonu hava nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte 1 Şubat hava durumu hakkında merak edilenler...

android-time 14:50 1 Şubat 2017
Hava durumu 1 Şubat: Adana’da kar hayatı etkiliyor!
Hava nasıl olacak sorusu birçok vatandaş tarafından her gün birçok kez sorulan bir soru. Peki bugün yağış var mı? Hafta sonu hava nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte 1 Şubat hava durumu hakkında merak edilenler...

Hava durumu şubatın ilk gününde nasıl olacak? Hafta sonu yaklaşırken yağışlı hava gelecek mi? Kara hasret kalan Adana, kar altında kaldı. Adana’da kar yağışı ne kadar sürecek? Hafta sonu hava nasıl olacak? İşte merak edilenler…

1 ŞUBAT HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Sivas, Kayseri, Samsun, Ordu ve Tokat çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Samsun’un doğu çevreleri, Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari ile Van'ın güney kesimlerinde yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri) şeklinde olması bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı, iç kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı bölgelerde gündüz sıcaklıklarının güneşlenme ile birlikte 2 ila 4 derece artacağı, güneydoğu kesimlerde yoğun kar yağışı nedeniyle 1 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİDEN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Yağışların Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Samsun’un doğu çevreleri, Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari ile Van'ın güney kesimlerinde yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Buzlanma ve don, ulaşımda aksamalar ile özellikle çığ tehlikesi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ADANA KARA TESLİM OLDU

Kent merkezinde kar görmeyen Adanalılar, karda piknik yapmak için Toros Dağları eteklerindeki yüksek rakımlı yaylalara akın etti.
Son 30 yılın en yoğun kar yağışının görüldüğü Kızıldağ, Karboğazı ve Tekir gibi yaylara giden Adanalılar, burada mangal yakıp, leğenle kaydı. Çocuklar daha önce hiç karşılaşmadıkları karda, kartopu oynayıp, kardan adam yaptı. Yoğun ilgi nedeniyle, trafik sıkışıklığının görüldüğü yerlerde, karda araç kullanmada acemi olan Adanalılar, hasarlı kazalara da neden oldu.
Adana Büyükşehir Belediyesi de Karaisalı İlçesi’ne bağlı Kızıldağ Yaylası’nda hafta sonu kar şenliği organizasyonu gerçekleştirdi. Sucuk ekmek partisi de yapılan etkinliğe binlerce Adanalı katıldı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more