Reklamsız Sözcü

Hüseyin Gülerce ve Fehmi Koru bu fotomontajı kaldırtabilecek mi?

Hüseyin Gülerce ve Fehmi Koru FETÖ ile montaj yapılan fotoğraflarını dava edip internet ortamından kaldırabilecek mi? SÖZCÜ’nün sahibi Burak Akbay’ı, FETÖ’nün fotoğrafına montajlayıp yayınladılar dava açtık, “basın özgürlüğü var” dediler, internetten kaldırtmadılar.Bakalım adalet adamına göre mi işleyecek?

android-time 09:18 12 Ağustos 2017
Hüseyin Gülerce ve Fehmi Koru bu fotomontajı kaldırtabilecek mi?
Hüseyin Gülerce ve Fehmi Koru FETÖ ile montaj yapılan fotoğraflarını dava edip internet ortamından kaldırabilecek mi? SÖZCÜ’nün sahibi Burak Akbay’ı, FETÖ’nün fotoğrafına montajlayıp yayınladılar dava açtık, “basın özgürlüğü var” dediler, internetten kaldırtmadılar.Bakalım adalet adamına göre mi işleyecek?

Fehmi Koru ve Hüseyin Gülerce! Bu iki isim de FETÖ’nün yayın organlarında yıllarca yöneticilik yapmış, Koru, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in masasında baş köşede oturtulmuş, Gülerce de örgüt liderinin arkasında el pençe divan durmuştu.

SÖZCÜ’ye yönelik algı operasyonunun düğmesine 19 Mayıs sabahı basılmış, 26 Mayıs’ta da iki arkadaşımız Gökmen Ulu ve Mediha Olgun sadece bir haberden dolayı tutuklanmıştı. SÖZCÜ’nün patronu Burak Akbay için de ifadeye yönelik yakalama kararı çıkarıldı. “SÖZCÜ FETÖ’cüdür” çamuru da iki itirafçı üzerinden atıldı:

Bu arada SÖZCÜ’ye yönelik kampanyalar iktidara yakın medya organlarında da bir fotomontaj fotoğraf üzerinden yürümüştü. Nasıl mı? Anlatalım:

ekrem-dumanlı

‘MEDYA İMAMI’ EKREM DUMANLI

FETÖ elebaşı 1999 yılında Amerika’ya kaçıp, Pensilvanya’da bir çiflikte örgüt üyeleriyle yaşamaya başladı. Bir dönem siyasetçisinden işadamına kadar yüzlerce kişinin Pensilvanya’da ziyaret etmek için yarıştığı terör örgütü lideri Feto’nun birkaç yıl önce bu ziyaretlere ilişkin fotoğrafları yayımlandı. Bu fotoğrafların birinde de o dönem Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olan ve sonrasında örgütün ‘medya imamı’ olduğu ortaya çıkan firari Ekrem Dumanlı’nın, Gülen’in karşısında el pençe divan, elinde kağıt kalemle durduğu görülüyordu.

montaj-orta

KORU VE GÜLERCE NE YAPACAK?

İktidara yakın medya, SÖZCÜ’nün sahibi Burak Akbay’a iftira atmak için işte bu fotoğrafı kullandı. Dumanlı’yı silip yerine Burak Akbay’ın fotoğrafını montajladılar. Attıkları “FETÖ’cü iftirasında” da bu fotomontajı gazetelerinde ve internet ortamında defalarca kullandılar. Burak Akbay, her defasında yargıya başvurdu. Bu fotomontajın kaldırılmasını istedi. Sonra ne mi oldu? Burak Akbay olanı, “Defalarca yargıya başvurdum. Ama iftira fotomontajı bir türlü kaldırtamadım” diye açıkladı. Mahkeme, iftira fotomontaj için “basın özgürlüğü” deyip kaldırılmasına ilişkin talepleri reddetti. Şimdi iki FETÖ itirafçısı Koru ve Gülerce acaba dolaşımda olan bu fotomontajları dijital ortamdan kaldırtabilecekler mi? Eğer kaldırırlarsa ortaya şu gerçek bir kez daha çıkacak: Türkiye’de yargı adamına göre işliyor

fehmi koruhüseyin gülerce

HUKUK ELİYLE HUKUKSUZLUK YARATILMIŞTIR

SÖZCÜ avukatlarından İsmail Yılmaz, Burak Akbay’ın fotomontajlı fotoğrafıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçen yıllarda, bazı yayın organlarında, son derece kötüniyetli bir şekilde, algı yaratma amaçlı olarak, Burak Akbay’ın fotomontajlı görüntüsü yayınlanmıştır. Sahte yöntemle üretilen bu fotoğraf Sözcü’ye rakip olan gazeteler tarafından, kendi okuyucuları dahi kandırılarak, sanki gerçekmiş gibi piyasaya sürülmüştür. Bizler bu haksızlık ve hukuksuzluk karşısında yasal yollara başvurduk. Yasalarımıza göre, tekzip ve erişim engelleme yollarına başvurulması hakkımız var. Bu konuda tek yetkili yargı organı yeni kurulan Sulh Ceza hakimlikleridir. Sulh Ceza hakimliklerine Burak Akbay’ın fotomontaj fotoğrafının kaldırılması için defalarca başvuru yaptık.”

Sözcü gazetesi avukatı

Sözcü avukatlarından İsmail Yılmaz, fotomontajlı haberleri değerlendirdi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ” DEDİLER

“Üstelik tüm delilleri, fotoğrafın Ekrem Dumanlı’nın olduğu orijinal halini de dilekçelerimize ekledik. Ancak Sulh Ceza Hakimleri, bizim tüm bu başvurularımızı, “basın özgürlüğü” gerekçesiyle reddettiler. Sahte fotomonaj fotoğraf yayınlanmasını, Anayasa’da tanımlanan basın özgürlüğü kapsamı içinde saydılar. Böylesine çirkin ve iftira dolu bir hadise yargı tarafından görmezden gelindi. Yani yargı tarafından verilen bu ret kararları ile aslında fotomontaj yapmanın önü açılmıştır. Hukuk eliyle hukuksuz bir durum yaratılmıştır. Çifte standartlı yargı olmaz. Hukukun herkese eşit uygulanması gerekir.”

Son güncelleme: android-time 14:2712.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more