Reklamsız Sözcü

Dört ilçede kaçak göçmen uygulaması!

İstanbul'da Reina saldırısı sonrasında ortaya çıkan kaçak göçmen sorunu polisi harekete geçirdi. Kaçak göçmenlerden kaynaklanan asayiş suçlarında da artış saptayan İstanbul Emniyeti, 4 ayrı ilçede yabancı kaçaklara yönelik uygulama yaptı.

Habip ATAM
android-time 20:43 1 Şubat 2017
Dört ilçede kaçak göçmen uygulaması!
İstanbul'da Reina saldırısı sonrasında ortaya çıkan kaçak göçmen sorunu polisi harekete geçirdi. Kaçak göçmenlerden kaynaklanan asayiş suçlarında da artış saptayan İstanbul Emniyeti, 4 ayrı ilçede yabancı kaçaklara yönelik uygulama yaptı.

İstanbul’da yılbaşı gecesi IŞİD üyesi Abdulgadir Masharipov’un düzeneği terör saldırısı sonrasında Terörle Mücadele birimleri, şüphelinin yakalanması ve bağlantılarının çözülmrsi için günlerce gece gündüz demeden çalıştı.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

TEM ekipleri çok sayıda adrese baskın düzenledi. IŞİD hücrelerine yönelik peş peşe belirlenen adreslere giren ekipler,50 şüpheliyi gözaltına aldı. Örgütün Suriye ve Irak’a eleman aktarmak için transfer evi olarak kullanılan adreslerde, 200’e yakında kaçak göçmen de gözaltına alındı.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu şüphelilerin kaçak yollarla Türkiye’ye geldikleri anlaşıldı. Çoğunun adres bilgisi, parmak izi pasaportu dahi olmayan şüpheliler, ülkelerine gönderilmek üzere İl Göç İdaresi’ne gönderildi.

 

TERÖR VE ASAYİŞ SUÇLARI

Teröristi sağ yaşamayı başararak, literatüre giren İstanbul Polisi, yabancılarla ilgili güvenlik zaafının ne kadar derinleştiğini de ortaya çıkardı. Emniyet birimleri  kaçak yollarla gelen yabancılardan kaynaklanan, gasp, hırsızlık, kapkaç, taciz, gibi asayiş suçlarında da yüzde 300 artış olduğunu saptadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bu güvenlik tehditine karşı yeni bir adım attı.

FOTO: İHA

FOTO: İHA

DÖRT İLÇEDE UYGULAMA

Pasaportu, çalışma izni bulunmayan vizesi dolmuş yabancılara ve kaçak göçmenlere yönelik 4 ilçede uygulama yapıldı. Yabancılar Şube Müdürlüğü koordinesinde Zeytinburnu, Başakşehir, Pendik ve Sultangazi’de düzenlenen uygulamaya çok sayıda polis katıldı. Yabancı oldukları belirlenen kişiler durduruldu üst aramaları yapıldı ve evrakları kontrol edildi.

İLGİLİ HABERTEM Polisi'nden IŞİD operasyonu!TEM Polisi'nden IŞİD operasyonu!

ÜLKELERİNE GİTMİYORLAR

Kaçak göçmenlerle ilgili riskleri değerlendiren uzmanlar şüpheli yapancıların deport işlemlerinde de sıkıntıların yaşandığını ortaya çıkardı. Terör ve suç örgütleri ile irtibatlı şüphelilerin, güvenlik tehditi oluşturmalarına rağmen, bu kişilerin yer yer ülkelerine gönderilemedikleri öğrenildi. Savaş bölgeleri ve baskı rejimi yaşanan ülkelerden Türkiye’ye gelen yabancıların iade işlemlerinin Birleşmiş Milletler(BM) anlaşmaları gereği yapılmadığı öğrenildi. Bu sebeple bu göçmenlerin Anadolu illerindeki BM kamplarına gönderildiği belirtildi. Ancak kaçak göçmenlerin bir süre sonra yeniden bir yolunu bularak İstanbul’a döndükleri iddia edildi. Benzer olayların terör operasyonlarında yakalanan kaçaklarla ilgili olarak yaşandığı da öğrenildi.

İLGİLİ HABERİstanbul polisinden yaprak jelatin baskınıİstanbul polisinden yaprak jelatin baskını

MİSAFİRHANE SORUNU

Diğer bir sorunun ise Göç İdaresi’nin yetersizliğinden kaynaklandığı öğrenildi. İstanbul’da yakalanan şüpheli yabancılar, tutuklama gerektirmeyen olaylarda Göç İdaresi’ne bağlı Yabancılar Misafirhanesi’ne gönderilmeleri gerekiyor. Ancak yüzbinlerce göçmenin yaşadığı belirtilen İstanbul’da yüzlerce göçmeni barındıracak misafirhane bulunuyor. Şüphelilerin kaçmaması için güvenlik güçleri tarafından korunan misafirhaneler yetersiz kalınca devreye karakollar giriyor. Karakollarda tutulan yabancılar, günlerce buralarda tutuluyor. Gözaltı işlmine tabi olmayan bu yabancılar polis için ekş yüküne sebep olurken, güvenlik sorunlarına da sebep oluyor.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 22:4901.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more