Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle kahvaltıda buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin büyükelçileri ile bir araya geldi. Görüşmeye yeni anayasa için yapılması planlanan referandum damga vurdu.

Zeynep GÜRCANLI
android-time 12:42 2 Şubat 2017
Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle kahvaltıda buluştu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin büyükelçileri ile bir araya geldi. Görüşmeye yeni anayasa için yapılması planlanan referandum damga vurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in koordinatörlüğünde gerçekleşen kahvaltılı çalışma toplantısında, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Selin Sayek Böke de hazır bulundu.

kilicdaroglu-2

AB BÜYÜKELÇİLERİ’NDEN KILIÇDAROĞLU’NA SORU

Kılıçdaroğlu ile bugün kahvaltıda biraraya gelen AB üyesi ülkelerin Ankara’da büyükelçileri, olağanüstü hal devam ederken ve medyanın hükümet kontrolünde olduğu bir ortamda, referandum için nasıl “hayır” kampanyası yapılabileceğini sordu. Edinilen bilgiye göre Avrupalı Büyükelçiler, hükümetin kampanyasını “eğer referandumdan hayır çıkarsa, Türkiye’de istikrar bozulur” tezi üzerine kurduğuna dikkat çekerek, “.böyle bir ortamda, sağlıklı bir referandum kampanyası yürütülebir mi” sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu ise, buna karşılık, her türlü zorluğa rağmen CHP’nin “hayır” kampanyasını sürdürmeye kararlı olduğunu, elindeki tüm imkanları bunun için seferber edeceğini söyledi.

“KAMPANYAYI CHP DEĞİL, TÜRK BAYRAKLARI İLE YAPACAĞIZ…”

CHP’nin ülkede yasama, yürütme ve yargının tüm yetkilerini tek bir kişide toplayacak bu rejim değişikliğinden endişe duyan ve buna karşı çıkan, ideolojik görüşünü ne olursa olsun, tüm kesimlerin sesi olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “bu nedenle de kampanyamızda CHP bayrağı değil, Türk bayrağı kullanacağız” diye konuştu.

kilicdaroglu-1

“HAYIR ÇIKARSA NE OLUR, EVET ÇIKARSA NE OLUR ?”

Büyükelçiler Kılıçdaroğlu’na ayrıca, referandumda “evet” ya da “hayır” oyu çıkması halinde Türkiye’yi neler beklediğine ilişkin görüşlerini de sordular. CHP lideri, her iki sonucun da Türkiye açısından, birbirinden çok farklı, ancak dramatik sonuçları olacağını söyledi. AKP’nin 1 Kasım seçimleri öncesinde de “400 vekil verin, terör bitsin” tezini işlediğine dikkat çeken, şimdi de aynı yolu denediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Referandumdan “evet” çıkması halinde, Türkiye’de rejim değişikliği yaşanacağını, sistemin kökten değişip, yasama, yürütme ve yargı erklerinin tek bir kişiye bırakılacağına dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “böyle bir ortamda Türkiye’nin AB üyeliği konusu da artık tamamen gündemden çıkacaktır” mesajını verdi.
Referandumda “hayır” çıkmasının ise, “herşeyden önce tek adam rejimi olmayacağından Türkiye’yi rahatlatacağını” anlatan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’deki Cumhurbaşkanı referandumdan çıkacak hayır kararının ardından, Anayasal sınırlar içerisinde hareket etmek zorunda kalacaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, “hayır çıkması halinde Türkiye’nin bir erken seçimle karşı karşıya kalabileceğine de dikkat çekti.

ÖZTÜRK: REFERANDUM SÜRECİNİ KONUŞTUK

Toplantı ardından Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, basın toplantısı düzenleyerek, çalışmanın içeriğine ilişkin kamuoyuna açıklama yaptı. Birçok konuda kapsamlı değerlendirmeler yaptıklarını dile getiren CHP’li Yılmaz, “Anayasa değişikliği, referandum süreci, bundan sonra CHP’nin genel olarak izleyeceği stratejiyi, özellikle komşularla olan ilişkiler, Suriye konusu, Fırat Kalkanı konusu, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konularına değindik. Çok açık ve kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmelerimizde özellikle Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerin güçlendirilmesi ve bu ilişkilerin daha sağlıklı bir zemine oturtulması konusunda görüşlerimizi açıkladık” diye konuştu.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 15:2302.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more