Reklamsız Sözcü

Başsavcılıktan Metin Topuz açıklaması

Gözaltına alınma ve tutuklanması, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Metin Topuz'la ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada; Topuz ile ilgili adli süreç madde madde sıralandı ve bugün ailesiyle Silivri Cezaevi'nde görüşeceği belirtildi.

Can ÖZÇELİK
android-time 10:22 13 Ekim 2017
Başsavcılıktan Metin Topuz açıklaması
Gözaltına alınma ve tutuklanması, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Metin Topuz'la ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada; Topuz ile ilgili adli süreç madde madde sıralandı ve bugün ailesiyle Silivri Cezaevi'nde görüşeceği belirtildi.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, casusluk ve FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanmasının ardından Topuz'un avukatlarıyla görüştülmediğine dair yapılan açıklamara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yanıt geldi.

Yapılan yazılı açıklamada, Metin Topuz'un gözaltına alındığı gün eşine bilgi verildiği  belirtildi. Açıklamada, FETÖ üyeliği suçundan gözaltına alınan Metin Topuz'un 5 gün süreyle avukat görüşünün kısıtlandığı daha sonra avukatıyla görüştürüldüğü ve ifadesinin avukat eşilinde alındığı bilgisine yer verildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “25 Eylül'de şüpheli hakkında verilen 7 günlük gözaltı süresi aynı gün eşine tebliğ edilmiştir. FETÖ üyeliği suçundan dolayı verilen gözaltı kararı uyarınca şüphelinin avukatlarıyla görüşme hakkı 5 gün süre ile kısıtlanmıştır. 7 günlük gözaltı süresinin dolması ve soruşturma işlemlerinin devam etmesi nedeniyle şüpheli hakkında 2 Ekim'de 3 gün ek gözaltı süresi daha verilmiştir. Bu karar da aynı gün şüphelinin avukatlarına tebliğ edilmiştir.”

Metin Topuz'un 30 Eylül, 2 ve 3 Ekim’de avukatlarıyla görüşme imkanı sağlandığı vurgulanan açıklamada bunun da tutanak altına alındığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada Metin Topuz'un 3 Ekim'de başlayan ifade alma işleminin avukatları eşliğinde olduğu ve aynı gün tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, Metin Topuz'un 4 Ekim'de Emniyet'ten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na buradaki işlemlerinin ardından da “FETÖ üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs, Devletin gizli kalması gereken siyasal ve askeri bilgilerini temin etmek suçlarından” mahkemeye sevk edilerek tutuklandığı ifade edildi.

Metin Topuz'un Silivri Cezaevinde bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Metin Topuz'un haftada bir olan müdafii ve ailesiyle görüşme hakkı tanınmıştır. Gerek aile fertleri gerekse avukatları tarafından her hangi bir görüşme isteğinin gerçekleşmemesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile 11 Ekim tarihinde eşi ve avukatı Silivri Cezaevi idaresi tarafından aranarak gerekli bilgilendirme yapılmış olup, şüphelinin avukatı tarafından ziyaretin 13 Ekim’de yapılacağı cevabı alınmıştır.”

İLGİLİ HABER'Kriz adam' 17 Aralık'tan bir ay önce Mali Şube'ye gitmiş!'Kriz adam' 17 Aralık'tan bir ay önce Mali Şube'ye gitmiş!
Son güncelleme: android-time 13:4614.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more