Reklamsız Sözcü

Bitlis Haberi: Ahlat'ta 1 ayda soba ve tandırdan 55 zehirlenme

Ahlat'ta 1 ayda soba ve tandırdan 55 zehirlenme

android-time 13:08 3 Şubat 2017
Ahlat'ta 1 ayda soba ve tandırdan 55 zehirlenme
Ahlat'ta 1 ayda soba ve tandırdan 55 zehirlenme

BİTLİS’in Ahlat ilçesi'nde son 1 ayda soba ve tandırdan sızan dumandan zehirlenen 55 kişinin Ahlat Devlet Hastanesi'nde tedavi gördüğü belirtildi.
Acil Servis'de görevli Dr. Önder Doğan, Ocak ayı içerisinde Ahlat Devlet Hastanesi acil servisine soba ve tandır nedeniyle 55 zehirlenme vakası geldiğini söyledi. Dr. Doğan, tandırdan kaynaklanan zehirlenme vakalarını daha şanslı zehirlenme vakaları olarak gördüğünü belirterek şöyle dedi:
"Çünkü şahıs uyanıkken zehirleniyor ve baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerden dolayı hemen acile geliyor. Ancak sobadan kaynaklı zehirlenmelerde şahıslar uyurken zehirlendiği için risk çok daha fazla oluyor. Çok şükür bugüne kadar ilçemizde ölümle sonuçlanan bir zehirlenme vakası yaşamadık. Ancak karbonmonoksit zehirlenmelerinin tetiklediği çok ciddi başka rahatsızlıklar da var. Beyin ödemi, kısmi felç, inme, kalp krizi gibi rahatsızlıkların zehirlenme akabinde tetiklenmesi olası bir durumdur. Bu nedenle özellikle kalp sorunu yaşayan yaşlılarımızın sobanın yandığı odada uyumamasını tavsiye ediyoruz."
Bölgede kış şartlarının çok ağır geçtiğini de belirten Dr. Önder Doğan baş ağrısı, baş dönmesi, denge sorunu, mide bulantısı gibi sorunlar yaşayan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarını istedi.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more