Reklamsız Sözcü

Şanlıurfa Haberi: Akçakale'de Suriyeli çocuğu kaçırıp fidye isteyenler yakalandı

Akçakale'de Suriyeli çocuğu kaçırıp fidye isteyenler yakalandı

android-time 15:21 2 Şubat 2017
Akçakale'de Suriyeli çocuğu kaçırıp fidye isteyenler yakalandı
Akçakale'de Suriyeli çocuğu kaçırıp fidye isteyenler yakalandı

ŞANLIURFA'nın Akçakale İlçesi'nde, Suriyeli galericinin 4 yaşındaki oğlu misafir olarak gittiği evin sahibi ile kaçırıldı ve ailesinden 200 bin dolar fidye istendi. Polisin yaptığı pazarlık ile şüphelilere 5 gün sonra 50 bin dolar fidye ödendi ve kaçırılan çocuk ile yanındaki kişi kurtarıldı. 4 yaşındaki çocuk ile kurtarılan kişinin yapılan sorgulamasında şüphelilerle ortak hareket ettiği belirlendi. Yapılan operasyonda 1'i kadın 9 kişi gözaltına alınırken, fidye olarak 50 bin dolar para da bulundu.
Suriye'deki iç savaşı ardından ülkesini terk ederek ailesiyle birlikte Akçakale'ye yerleşen Kasım El Ali, ilçede galericilik yapmaya başladı. Ailesinin en küçük ferdi olan 4 yaşındaki İsmail, geçen 22 Ocak günü uzaktan akrabaları Mahir Feyad'ın evine gitti ve burada çocukları ile oynadı. Akşam saatlerinde Mahir Feyad, küçük İsmail'e evine götürmek üzere dışarı çıktı.
Feyad ve küçük İsmail bir anda ortadan kaybolurken, Kasım El Ali'yi arayanlar çocuğunu kaçırdıklarını ve 200 bin dolar ödemesi durumunda serbest bırakacaklarını söyledi. Bunun üzerine Kasım El Ali durumu polise bildirdi ve çocuğunun kurtarılması için yardım istedi. Polis ekipleri Suriyeli Kasım El Ali'yi yönlendirerek fidye isteyen şüpheliler ile iletişimini sürdürmesini istedi. Suriyeli aile ile iletişim kuran şüpheliler, kaçırdıkları çocukları ile yanındaki Mahir Feyad'ın larını yollayarak 200 bin dolar para istedi. Parayla ilgili pazarlık yapılırken, bu kez aileye Mahir Feyad'ın gözleri bağlı elleri tavana bağlı şekilde vücudunda derin bıçak yaraları açılmış larını yolladı. Yapılan pazarlık sonunda şüpheliler 50 bin dolar karşılığı Mahir Feyad ile küçük çocuğun serbest bırakılması kararlaştırıldı. Pazarlığa varılmasının ardından Kasım El Ali beraberindeki polislerle birlikte şüphelilere ilçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre dışındaki alanda 50 bin doları verdi ve 4 yaşındaki İsmail ile Mahir Feyad'ı teslim aldı.
KENDİ KENDİNE İŞKENCE YAPTIRMIŞ
Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen küçük çocuk kendisini kaçıranları tanımadığını, Mahir Feyad ile birlikte eve dönerken silahlı 3 kişinin kendilerini alıkonulduklarını söyledi. Nereye götürüldüğünü bilmediğini anlatan İsmail El Ali, küçük bir alanda kendisinin tutulduğunu ifade etti. Mahir Feyad ise kaçırıldıklarını ve işkence gördüğünü söyledi. Ancak, polis Feyad'ın tedirgin davranışlarından şüphelenerek sorguyu derinleştirdi. Sorgusunda, küçük çocuğu kaçırmayı planladığını ve inandırıcı olması için de kendisine işkence yaptırdığını itiraf eden Feyad'ın ismini verdiği diğer şüphelilerin Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki 3 adresine operasyon düzenlendi. Operasyonda, Suriye uyruklu biri kadın 9 kişiyi gözaltına alan polis, evlerden birinde fidye olarak ödenen 50 bin dolara da ulaştı.
Sorgulamalarında suçlarını itiraf eden şüpheliler, işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more