Reklamsız Sözcü

Son Dakika: Almanya’da Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor

Almanya’da Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor

android-time 11:59 28 Şubat 2017
Almanya’da Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor
Almanya’da Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in Türkiye'de tutuklanması Almanya çapında tepkilere neden oldu. Başta Başbakan Angela Merkel ve hükumet üyeleri olmak üzere, tüm siyasilerin eleştirdiği tutuklama kararı gazeteci örgütleri tarafından da tepkiyle karşılandı.

Kararı “Baskının yeni bir düzeyi” olarak nitelendiren Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Yücel'in hemen serbest bırakılması çağrısı yaptı. Alman Gazeteciler Birliği (DJV) ise Yücel'in tutuklanmasını “basın özgürlüğü korkunç ihlali” olarak nitelendirdi. Uluslararası Af Örgütü de kararı eleştiren kurumlar arasında. Deniz Yücel'in tutuklanma kararının kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Af Örgütü yetkilisi Andrew Gardner, “ Karar eleştirel yazılar yazan bir gazetecinin terör yasaları kullanılarak suçlandığı yeni bir davaya” benziyor” dedi.

Berlin Büyükelçiliği önünde protesto

Deniz Yücel'in tutuklanma kararının Almanya çapında etkinliklerle protesto edilmesi bekleniyor. Frankfurt'ta öğleden sonra #FreeDeniz (Deniz'e özgürlük) sloganıyla araç konvoyu oluşturulacak. Benzer protestoların başka kentlerde de yapılması bekleniyor. Karar, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği önünde yapılacak bir etkinlikle de protesto edilecek. Yeşiller Milletvekili Özcan Mutlu, tutuklama kararının bugün Büyükelçilik önünde yapılacak bir etkinlikle protesto edileceğini duyurdu. Yerel saatle 17:00'de başlaması beklenen etkinliğe, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'in de katılması bekleniyor.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more