Reklamsız Sözcü

Kayseri Haberi: Bağımlılıkla mücadele için Danışma Merkezleri kurulacak

Bağımlılıkla mücadele için Danışma Merkezleri kurulacak

android-time 12:07 28 Şubat 2017
Bağımlılıkla mücadele için Danışma Merkezleri kurulacak
Bağımlılıkla mücadele için Danışma Merkezleri kurulacak

 KAYSERİ Valiliği tarafından hazırlanan ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından desteklenen proje ile kentte 11 Bağımlılık Danışma Merkezi kurulacak. Vali Süleyman Kamçı, "Bağımlılık Danışma Merkezleri Projesini hayata geçirerek, madde bağımlısı gençlerimize ve ailelerine rehberlik hizmetleri vererek destek olmayı amaçlıyoruz" dedi.
Valilik Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından, bağımlı gençlerle onların ailelerine yardımcı olmak amacıyla, 'Bağlımlılık Danışma Merkezleri Kurulması Projesi' hazırlandı. Projeye, 13 kamu kurum ve kuruluşu da destek verdi. ORAN'ın maddi destek verdiği projenin tanıtımı için valilikte toplantı düzenlendi. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, tanıtımda yaptığı konuşmamada, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için elden gelen herşeyin yapılmasının büyük önem taşıdığını bildirdi. Kamçı, şöyle dedi:
"Anne ve babasıyla sağlık bağ kurabilmiş, yeterli sevgi ve ilgiyi alabilmiş bir ailede yetişen ve arkadaş çevresi iyi olan gençlerin herhangi bir maddenin esiri olmaya ihtiyaç duymadığı da aşikardır. Madde bağımlılığı olan çocuklara baktığımızda mutlaka ailevi problemlerin ve arkadaş çevresinin birinci derecede etkili olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle çocuklarımızın ve gençlerimizin küçük yaşta sanatsal faaliyetlere ve spora yönlendirilmesi, kendileri ve toplumumuzun geleceği için faydalı hobiler edinmeleri gerekir. Bu noktada da belediyelerimize sporla ilgilenen kuruluşlarımıza ve okullarımıza büyük görevler düşmektedir. Onlar da çocuklarımıza bu olanakları sağlamak durumundalar. Kurum ve kuruluşlar bu olanakları sağladıkları zaman, çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak mümkün olabilecektir."
Vali Süleyman Kamçı, Bağımlılık Danışma Merkezleri Projesi'ni uygulamaya koyarak, madde bağımlısı gençler ve ailelerine rehberlik hizmetleri vererek destek olmayı amaçladıklarını söyledi. Vali Kamçı, "Projenin bedeli, 267 bin lira olup, projede kurulacak Danışma Merkezlerinde 60 uzman görevlendirilecek. Projenin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
"PROJE, TÜRKİYE'DE BİR İLK"
Proje Koordinatörü Mahmut Işıkgöz de bir sunum yaparak projeyi tanıttı. Işıkgöz, şöyle konuştu:
"Projemiz, bu anlamda Türkiye'de bir ilk. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın da projemize benzer bir çalışmayı hayata geçirdiğini biliyoruz ama böylesine kapsamlı bir danışma ve rehberlik merkezi olarak bizim projemizin henüz bir benzeri yok. Kayseri'de uyuşturucu kullanımı, batı illerine ya da Avrupa ülkelerine göre azdır. Ancak ilimiz, yol kavşağında olduğu için uyuşturucu naklinde kilit bir noktadadır. Biz de bu konu üzerinde çalışmalarımızı şekillendireceğiz. Bünyan, Hacılar, Develi, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Talas ve Tomarza ilçelerimizde 11 Bağımlılık Danışma Merkezi oluşturacağız ve buralarda bağımlı gençlerimize ve ailelerine rehberlik hizmetleri vereceğiz. Projemizin süresi 18 ay ancak paydaşlarımızın ortak kararıyla bu süre uzatılabilecek."

 

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more