Reklamsız Sözcü

İstanbul Haberi: Deutsche Bank fosil yakıt finansmanını durdurdu

Deutsche Bank fosil yakıt finansmanını durdurdu

android-time 15:08 1 Şubat 2017
Deutsche Bank fosil yakıt finansmanını durdurdu
Deutsche Bank fosil yakıt finansmanını durdurdu

– Almanya’nın en büyük bankalarından olan Deutsche Bank, küresel ısınmayla mücadele kapsamında Paris Anlaşmasına olan bağlılığı sebebiyle kömürle ilgili projelere finansman sağlamayı durduracağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Deutsche Bank ve alt kuruluşları bundan böyle kömür madenciliği ve kömür yakıtlı santralleri finanse etmeyecek. Halihazırda devam eden projeler ise zaman içinde azaltılacak.” İfadelerine yer verildi.

Banka, bu kararını geçtiğimiz yıl Paris İklim Konferansı‘nda yaklaşık 400 kamu ve özel kurumuyla birlikte verilen taahhütler doğrultusunda verdiğini açıkladı.

Deutsche Bank, 2014 yılında, Büyük Set Resifi’ni nasıl etkileyeceği konusunda bir fikir birliği olmaması sebebiyle Avustralya’da bir kömür madeni ile yapılan anlaşmayı feshetmişti.

Çevreci kuruluşlar bu kararın, Queensland’de bulunan Abbot Burnu finansmanını geri çekmesi yönünde 180 bin Alman tarafından imzalanan kampanyanın etkisi olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Arabella Advisors adlı bir hayır kurumu tarafından yapılan çalışma, küresel finansmanın, Paris Anlaşması’nın imzalanmasını takip eden bir yıl içinde, fosil yakıt yatırımlarını terk edeceğini işaret ediyor.

192 ülke tarafından imzalanan Paris Anlaşması, dünyanın küresel ve yasal yönden bağlayıcı olan tek anlaşması olma özelliğini taşıyor.

Paris Anlaşması küresel ısınmayı, sanayileşme öncesi değerlerin 2C üzerinde tutmayı hedefliyor.

ABD Başkanı Trump seçim kampanyasında, Çin’den sonra dünyanın en büyük sera gazı salınımını gerçekleştiren, ülkesini anlaşmadan çekeceğini söylemişti.

2016 yılının Kasım ayında yayınlanan bir rapora göre fosil yakıt yatırımları iki kat azalarak 5 trilyon dolara geriledi.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more