Reklamsız Sözcü

Son Dakika: Donald Tusk: Libyaİtalya sığınmacı rotasının durdurmanın zamanı geldi

Donald Tusk: Libyaİtalya sığınmacı rotasının durdurmanın zamanı geldi

android-time 10:13 3 Şubat 2017
Donald Tusk: Libyaİtalya sığınmacı rotasının durdurmanın zamanı geldi
Donald Tusk: Libyaİtalya sığınmacı rotasının durdurmanın zamanı geldi

– Bugün Malta’da başlayacak AB ülkeleri gayri resmi liderler zirvesi öncesi konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Donald Tusk ‘‘Libyaİtalya sığınmacı rotasını durdurmanın zamanı geldi. Sizi bu hedefe ulaşılacağına temin ederim’’ diye konuştu.

AB ülkeleri liderlerinin katılacağı Malta’daki zirve toplantısında ağırlıklı olarak Orta Akdeniz üzerinden Libya’dan Avrupa’ya süren sığınmacı ve göçmen akınının durdurulması tartışılacak.

Liderlerin zirve toplantısında Donald Trump’ın ABD Devlet Başkanlığı’nı devralmasıyla ortaya çıkan durumu da tartışmalarının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

AB liderlerinin zirve toplantısı sonunda, AB Komisyonu’nun geçen hafta hazırlayarak sunduğu ‘Orta Akdeniz’de sığınmacı akının durdurulması yönünde alınması gereken önlemler’ listesi etrafında bir deklerasyon yayınlamaları bekleniyor.

AB Komisyonu’nun geçen hafta yayınladığı önlemler listesinde Libya Sahil Güvenlik personelinin eğitilmesi için daha fazla kaynağın ayrılması da bulunuyor. Bir süredir Libya Sahil Güvenlik personelinin Girit Adası’nda başlayan eğitim programı ise devam ediyor.

Önlemler listesinde Libya’da bulunan sığınmacı ve göçmenlere daha iyi koşullar yaratılması için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) daha fazla desteklenmesi sözü de bulunuyor.

Gözlemciler, adı konulmasa da bunun pratikte AB finansmanıyla Libya’da bir çeşit sığınmacı kampı kurulması anlamına geleceği konusunda birleşiyorlar.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more