Reklamsız Sözcü

Tekirdağ Haberi: İflas eden fabrika 16 yıl önce kapandı, işçiler tazminatın yüzde 65'ini yeni alabildi

İflas eden fabrika 16 yıl önce kapandı, işçiler tazminatın yüzde 65'ini yeni alabildi

android-time 12:25 28 Şubat 2017
İflas eden fabrika 16 yıl önce kapandı, işçiler tazminatın yüzde 65'ini yeni alabildi
İflas eden fabrika 16 yıl önce kapandı, işçiler tazminatın yüzde 65'ini yeni alabildi

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy İlçesi'nde, 2001 yılında iflas nedeniyle kapanan özel bir firmaya ait halı fabrikasının işçileri 16 yıl sonra tazminatlarının ancak yüzde 65'ini alabildi.
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve 2001 yılında kapanan özel bir firmaya ait halı fabrikası 2012 yılının ocak ayında 28 milyon 300 bin TL'ye icra yoluyla başka bir firmaya satıldı. Fabrikanın kapanmasıyla birlikte işten çıkarılan ve fabrikada alacakları bulunan yaklaşık bin işçiye satıştan pay düşmedi. Temmuz ayında 230 bin 661 metrekare halı satışa çıkartılmış, elde edilen 2 milyon 751 bin TL iflas idaresine yatırılmıştı. Vergiler ve bilirkişi masrafları kesildikten sonra geriye kalan 1 milyon 800 bin lira da iflas masası tarafından işçilere dağıtılmaya başlandı.
TEKSİF Sendikası Çerkezköy Şubesi'nde toplanan işçiler yıllardır bekledikleri alacaklarının ana parasının yüzde 65'inin hesaplarına yatacağını öğrenince hayal kırıklığına uğradı. Bazı işçiler, işyeri avukatı tarafından dağıtılan ve üzerinde hesap numaralarının bulunduğu formları doldururken, alacakları rakamları beğenmeyen bazı işçiler ise formları doldurmadı. Duruma tepki gösteren işçiler, "16 yıldır emekçi kardeşlerimizle birlikte kıdem tazminatlarımızı bekliyorduk. Biz tam paramızı beklerken, anaparanın yüzde 65'inin verilmesi karşısında tam bir hayal kırıklığına uğradık. Bizler yıllardır boşuna mı bekledik Alacağımız paranın faizi gündeme dahi getirilmemiş. Bazılarımızın o zaman tazminat parası 4 bin TL idi. O tarihlerde Çerkezköy'de 5-6 bin TL'ye ev alınıyordu. Biz alacağımız paranın tamamını istiyoruz" dedi.
TESKİF Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan, "2001 yılında kapanan fabrika o süreçte işçilerine tazminat vermedi. Gelinen aşamada ise alacaklarının yüzde 65'i işçilere dağıtılmaya başlandı. Bu verilen para anaparayı karşılamıyor. Bundan sonraki süreçte fabrika sahibi Necmettin Özdemir ve avukatı ile görüşülerek alacaklı işçi kardeşlerimizin alacakları alınacak. Yıllardır alacak mağduru olan emekçi kardeşlerimizin mağduriyetlerinin kısa sürede sona ermesi sağlanacak. Temennimiz işçi arkadaşlarımızın alacaklarının tamamının kısa sürede ödenmesidir. Meblağın bir an önce ödenmesi konusunda Necmettin Özdemir ile genel merkezimizde bir konuşma gerçekleştirdik. Bu paralar dağıtıldıktan sonra onların koyacağı para da önemlidir. Bin 200'e yakın işçimiz mağdur. Bizler de elimizden geldiğince mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışıyoruz" dedi.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more