Reklamsız Sözcü

Son Dakika: Rusya'da devlet desteği ile ipotek programı uzatılmayacak

Rusya'da devlet desteği ile ipotek programı uzatılmayacak

android-time 09:39 2 Şubat 2017
Rusya'da devlet desteği ile ipotek programı uzatılmayacak
Rusya'da devlet desteği ile ipotek programı uzatılmayacak

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Rus hükümetinin 2017 yılında devlet desteği ile ipotek programını uzatmama kararını aldığını bildirdi.

Şuvalov Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hükümet üyeleriyle yaptığı toplantıda, “2016 yılı sonunda elde ettiğimiz düşük enflasyon koşullarında mali piyasada ciddi istikrar sağlandı. Hükümet bu programı uzatmama kararı aldı, çünkü şimdi ticari bankalar ipotek kredilerini yüzde 12’den düşük faizle sunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Şuvalov şu şekilde devam etti:

“Kriz karşıtı plan çerçevesinde faiz oranının yüzde 12’den fazla olmaması için çabaladık. Sübvansiyon kararı aldığımız zaman, bankalar yüzde 15-20 oranında faiz oranları sunuyordu. Bu neredeyse imkansızdı.

Program yeteri kadar verimli oldu. Çoğu kişi, bunun kriz karşıtı planın en verimli önlemlerinden birisi olduğunu düşünüyor. Bizim yükümlülüklerimize göre, biz 17 milyar rubleden fazla harcamayacağımızı düşünüyoruz. Yeni dairelerde 25 milyon metrekare satın alındı.

Böylelikle, programımızı yerine getirdik. Artık uzatmayacağız. 2017 yılında faiz oranının düşmesiyle birlikte Sberbank, VTB 24 ve diğer bankaların da faizlerin düşmesini bekliyoruz ve artık ipotek kredisi tüm vatandaşlar için ulaşılabilir.”

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more