Reklamsız Sözcü

Samsun Haberi: UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası konferansı düzenlendi

UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası konferansı düzenlendi

android-time 15:10 2 Şubat 2017
UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası konferansı düzenlendi
UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası konferansı düzenlendi

SAMSUN'da Kızılırmak Deltası Geliştirme Birliği tarafından '2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü' dolayısıyla, 'UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası' konulu konferans düzenlendi.
Kızılırmak Deltası Geliştirme Birliği tarafından '2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü' dolayısıyla Atakum İlçesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde yapılan 'UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası' konulu geniş katılımlı konferansa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda konuşan UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Mehmet Öcal Oğuz, UNESCO'nun iki çeşit miras üzerine durduğunu belirterek, "Doğa ve kültürel miras üzerinde çalışıyoruz. Mirasyedi olmamak için bu mirası korumamız ve bizden sonraki nesillere de aktarmamız hem insanlık, hem ebeveynlik hem de yaşanabilirlik meselesi olarak almamız gerekiyor. Dolayısıyla doğal ve kültürel mirası bizden önce var olduğunu görerek bizden sonrakilerine emanet edecek şekilde korumak kültürümüzün gelişmesi gerekiyor. Kızılırmak Deltası, UNESCO geçici listesindedir. Kızılırmak Deltası'nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması, buranın doğal ve kültürel çeşitlilik içerisinde korunup bizden sonraki kuşaklara emanet edilmesini sağlayacak" dedi.
Kızılırmak deltasında yaklaşık 300’e yakın kaçak yapının bulunduğunu tespit ettiklerini belirten ve yıkılan yapılardan bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bizim görev alanımızın içerisine girmiş, kaçak yapı tutanağı tutulmuş binaları yıkmaya başladık. UNESCO'nun geçici listesine gireceğimiz zaman kaçak bina sahiplerine tebligatta bulunduk ve yıkacağımızı bildirdik. UNESCO bizden talep etti diye biz binaları yıkmadık. Bizim görevimiz olduğu için binaları yıktık. Kaçak yapı tutanağı tutulmuş ruhsatsız binaları yıkmadığımız takdirde yargı bize 'gel buraya' diyebilirdi" diye konuştu.
Samsun Valisi İbrahim Şahin de deltanın 354 kuş türüyle bir dünya mirası olduğunu ve korunması gerektiğini ileterek, "Deltada 10 göl var. Burada 354 kuş türü, mandalar, yılkı atları, balık türleri bulunuyor. Böyle bir alanı bizim muhafaza etmememiz başta dünyaya, milletimize ve ülkemize ihanettir diye düşünüyorum. Onun için görev sürecimiz içinde orayı koruyacağız" dedi.
Program, 'Kızılırmak Deltası' adlı düzenlenen kısa film ve yarışmalarında dereceye girenlere çeşitli ödüllerin verilmesiyle son buldu.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more