Reklamsız Sözcü

Eskişehir Haberi: Usulsüz dinleme sanığı polisler, FETÖ/PYD suçlamasını kabul etmedi

Usulsüz dinleme sanığı polisler, FETÖ/PYD suçlamasını kabul etmedi

android-time 15:55 2 Şubat 2017
Usulsüz dinleme sanığı polisler, FETÖ/PYD suçlamasını kabul etmedi
Usulsüz dinleme sanığı polisler, FETÖ/PYD suçlamasını kabul etmedi

ESKİŞEHİR'de Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekili Cemal Okan Yüksel ile işadamları ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 107 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla, 15'i tutuklu, 8'i tutuksuz, 2'si ise firari olan toplam 25 sanık polisin yargılanmasına devam edildi. Sanık polisler, 'Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması' (FETÖ/PDY) suçlamasını kabul etmedi.
Eskişehir Emniyet eski Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, İstihbarat Şubesi eski Müdürü Mustafa Arık ile emniyet mensupları Erkan Soydan, Niyazi Eren, Mustafa Ünal, İrfan Şahin, Mustafa Karaboğa, Fatih Ün, Yakup Kenç, Murat Önemli, Rüştü Çetin Kasap, Hasan Keklik, Muhammet Çil, Selahattin Şimşek, Nizamettin Beşkaya, Yılmaz Kocaman, Nurettin Külcü, Musa Karaman, Kubilay Ercan, Abdullah Varol, Servet Tek, Fatih Tepebaşı, Zeki Çelik, Erdoğan Baban ve Suat Kural hakkında 2009- 2013 yılları arasında usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 şüpheli, 3 Mart 2015 tarihinde sevk edildikleri nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin ardından eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, eski Şube Müdürü Mustafa Arık ile komiser Erkan Soydan'ın tutuklanmasını istedi. Mustafa Arık tutuklandı, Mustafa Aygün ve Erkan Soydan ise yakalanamadı.
Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 25 sanık hakkında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt yönetmek, örgüte üye olmak, gizlilik ihlalinde haberleşme içeriklerinin kaydedilmesi, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçlarından dava açıldı. Duruşmalarda sanıklardan bazıları tutuklandı.
15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından dava devam ederken Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye, sanıkların FETÖ/PDY ile bağlantılarının bulunduğu yönünde rapor gönderildi. Mahkeme heyeti de davanın FETÖ/PDY suçlarına bakan Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.
2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşma adliye konferans salonunda yapıldı. Duruşmaya 13'ü tutuklu, 8'i tutuksuz olan 21 sanık ile müştekiler katıldı. Tutuklu sanıklardan Ankara'da cezaevinde bulunan Mustafa Arık ile Antalya Cezaevi'nde tutuklu olarak kalan Rüştü Çetinkasap ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunmalarını yaptı. Sanıklardan Mustafa Aygün ile Erkan Soydan'ın ise halen firarda olduğu belirtildi.
Duruşmada kendilerini savunan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek kendilerine verilen görevleri yerine getirdikleri yerine getirdiklerini söyledi. Sanıklar, FETÖ/PDY ile hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını öne sürdüler. Tutuklu sanıklardan Muhammet Çil, "Ben terörist değilim. Terör örgütü ile bağdaştırılmam zoruma gidiyor. Tahliyemi istiyorum. Kaçma şüphem yoktur. Tahliye olmam durumunda her duruşmaya geleceğim" dedi.

DHA

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more