Reklamsız Sözcü

Yalova Haberi: Yalova’daki ‘kuş oteli’ misafirlerini yeniden ağırlıyor

Yalova’daki ‘kuş oteli’ misafirlerini yeniden ağırlıyor

android-time 15:57 2 Şubat 2017
Yalova’daki ‘kuş oteli’ misafirlerini yeniden ağırlıyor
Yalova’daki ‘kuş oteli’ misafirlerini yeniden ağırlıyor

KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi’nde limandan sızan yakıtın neden olduğu kirlilik, Yalova’da tamamen temizlendi.
2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle Yalova’nın Altınova İlçesi’nde kuş gözlem etkinliği yapıldı. Burada konuşan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ‘kuş oteli’ olarak tabir ettikleri Hersek Lagünü’nde kirliliğin tamamen yok edildiğini söyledi. Buradaki kuşları gözlemleyen Başkan Metin Oral, lagündeki kuş türü sayısının ise 100’den 192’ye yükseldiğini belirtti.
Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nde görülen petrol sızıntısı nedeniyle, Osmangazi Köprüsü’ne göçmen kuşları ağırlaması nedeniyle kavis verilen Yalova’nın Altınova İlçesi’ndeki Hersek Lagünü büyük tehlike atlatmıştı. Göçmen kuşların konaklama noktası olan ve Osmangazi Köprüsü’nün şeklini belirleyen Hersek Lagünü’nde hem belediye hem de valilik kapsamlı bir çalışma yürütmüştü. 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle Altınova Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2'nci Bölge Müdürlüğü Yalova Şubesi tarafından bir etkinlik düzenlendi. Kuş gözlem etkinliğinde birçok kuş türü yakından gözlemlendi.
TEHLİKE SONA ERDİ
Yalova kıyılarında yapılan çalışmaların sona erdiğini açıklayan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Hersek Lagünü’nün büyük bir faciadan kıl payı kurtulduğunu söyledi. Başkan Metin Oral, şöyle dedi:
"Şu anda bir sıkıntımız yok. Hem Yalova Valiliği hem de Kocaeli Valiliği ile birlikte, Orman ve Su İşleri Müdürlüklerimiz, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz ve belediyelerimizle beraber bir ekip çalışması yaptık. Şu anda bölgemizde hem kıyımız için hem de gölümüz için tehlike kalmadı. Hepsi temizlendi. Çıkan artık maddeler de Çevre Müdürlüğü’nün kontrolünde atık tesislerine gönderiliyor. Kuşlarımız da temizlendi. Ben emeği olan herkese teşekkür ediyorum. 70 civarında kuşumuzda hasar vardı. Yarısı öldü, diğer yarısını da arkadaşlarımız kurtardı. 10 günlük çalışma yürüttük. Bizim bölgemizde çalışmalar bitti. Bölgemiz temizlendi."
KUŞ TÜRÜ SAYISI 192'YE YÜKSELDİ
Hersek Lagünü’nün göçmen kuşların uğrak noktası haline geldiğini söyleyen Başkan Oral, tür sayısının da giderek arttığını bildirdi. Başkan Oral, şöyle devam etti:
"Hem kuğularımız hem flamingolarımız hem diğer kuşlarımızla birlikte tür sayımız 192 olarak tespit edildi. Sulak Alanlar Günü’nü de burada kutlayalım istedik. Kuş otelimiz şu anda misafirlerini ağırlıyor. Burasını güvenli bölge olarak gördükleri için sayıları da her geçen gün artıyor. İlk sayım rakamı 100 civarındaydı. Şimdi ise sayı 192’yi bulmuş durumda. Kuş türü sayısı iki katına kadar arttı. Dolayısıyla gölümüzde sayı daha da artacak."
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova Şube Müdürü Nevzat Ağlan da yapılan hızlı müdahale ile büyük bir facianın önüne geçildiğini söyledi. Ağlan, "Alınan hayvanlar Yalova Belediyesi ve Bursa’da tedavileri yapıldı. İyileşenleri tekrar doğaya saldık. Çok şükür başkanlarımız ve kaymakamımızla gece yarılarına kadar petrol atıklarını topladık. Çok şükür bu tehlikeyi atlattık. Sızıntı setin 10-15 metre içerisine kadar girdi. Hemen müdahale edilmemiş olsaydı gölün tüm iç kısmına girecekti. Yaklaşık 3-4 gündür herhangi bir atığımız kalmadı. Takipteyiz. Daha önce burada avcılık yapılıyordu. Yaptığımız çalışmalarla artık burası tamamen ava yasaklandı. Üreme de devam ediyor. 192 kuş türü tespit edildi. En son da 8 adet Dik Kuyruk tespit edildi. Bunların tespit edilmesi demek uluslararası düzeyde burasının sulak alan statüsü kazanması demek. İleride inşallah bunu da başaracağız" dedi.
Kuş gözleminin yapıldığı etkinliğe ayrıca Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan, Yalova Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Kandemir, İl Genel Meclisi’nin Altınovalı Üyeleri Ali Çorbacı ve Mustafa Tunalı ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

DHA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more