Reklamsız Sözcü

Hapşırırken tutmaya çalışırsanız ne olur?

Hapşırma sırasında burnu ve ağzı kapatarak engellemeye çalışanlar büyük bir riskle karşı karşıya. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, bu hayati tehlikeleri sıraladı.

android-time 10:15 9 Şubat 2017
Hapşırırken tutmaya çalışırsanız ne olur?
Hapşırma sırasında burnu ve ağzı kapatarak engellemeye çalışanlar büyük bir riskle karşı karşıya. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, bu hayati tehlikeleri sıraladı.

Basit görünen hapşırma, bazen insan vücudunda çok tehlikeli hasarlara neden olabiliyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Star Medica Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, hapşırmanın çok tehlikeli olduğunu ifade ederek, hapşırma esnasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.

“AKCİĞERİNİZ YIRTILABİLİR”

Uzman Dr. Neslihangül Can Sevil, konuyla ilgili İhlas Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Aslında bize basit gelse de hapşırma o kadara basit bir şey değildir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken çok önemli konular var. Hapşırma esnasında vücudumuzdaki basınç çok fazla olduğu için çok fazla hapşırıldığında bayılmalar meydana gelebilir. Hapşırma hissi geldiğinde ağzınızı tamamen kapatırsanız ve nefesinizi tutarsanız akciğerleriniz yırtılabilir. Bu nedenle gelen hapşırma hissine engel olmamanızı ve hapşırmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hapşırmaya başladığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapatırsanız beyninize zarar vererek felç olma riskiniz çok yüksek bir ihtimaldir” ifadelerini kullandı.

hapsirmak-1

“BEYİN KANAMASINA SEBEP OLABİLİR”

Hapşırık kesilmeye çalışıldığında beyinde birçok hasarın meydana gelebileceğini de dile getiren Uzman Dr. Neslihangül Can Sevil, “Hapşırık kesilmeye çalışılırsa beyin kanamasına sebep olabilir. Hapşırırken oluşan yüksek basınç göz damarlarını çatlatabilir, kulak zarlarına hasar verebilir. Aynı zamanda yüksek basınç nedeniyle kalbin durmasına sebep olabilir. Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur” diye konuştu.

KENDİNİZİ RAHAT BIRAKIN

Dr. Neslihangül Can Sevil, “Hapşırırken elimize mendil alıp, ağzımızı ve burnumuzu tamamen kapatmadan hapşırmalıyız. Yanınızda mendil yoksa başınızı insanlardan uzak bir tarafa çevirerek havaya hapşırın. Eğer hapşırık sık sık tekrarlar ise mutlaka viral enfeksiyon veya alerji açısından tetkik edilmek üzere doktora başvurulmalıdır” dedi.

Son güncelleme: android-time 15:2324.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more