Reklamsız Sözcü

Obezite geni zayıflamayı engeller mi?

Obezite geni taşımanın zayıflamaya engel olmadığını belirten Doç. Dr. Defne Kaya, zayıflamak üzerine 9 bin 563 kişi ile gerçekleştirilmiş bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Bu araştırmaya göre en iyi zayıflama yöntemi ne?

09:2615 Nisan 2017
Obezite geni zayıflamayı engeller mi?
Obezite geni taşımanın zayıflamaya engel olmadığını belirten Doç. Dr. Defne Kaya, zayıflamak üzerine 9 bin 563 kişi ile gerçekleştirilmiş bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Bu araştırmaya göre en iyi zayıflama yöntemi ne?

Yağ miktarımızı, aşırı kilolu ya da obez olup olmayacağımızı belirleyen FTO (obezite) geninin, zayıf olmamıza bir engeli yok. “Obezite geni taşıyor olabilirsiniz ama bu sizin sağlıklı bir kiloda olmanıza asla engel değil” diyen uzmanlar, obezite ile savaşmak için bol hareket, yürüyüş, egzersiz ve sağlıklı beslenme önerisinde bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, yağlanma genine sahip olanların da sağlıklı kiloda kalabileceğini söyledi.

HANGİ TEDAVİ YÖNTEMİ DAHA İYİ?

Genlerin kişinin birçok özelliğini belirlemekle birlikte çevre ve yaşam tarzıyla da ilişkide olduğunu belirten Defne Kaya, şöyle konuştu:

obezite

“Yağ miktarımızı ve obezitemizi belirleyen FTO (obezite) geni, bizim aşırı kilolu ya da obez olup olmayacağımızı belirliyor. Peki, kilolu olup olmayacağımızı belirleyen bu genin kilo vermemizde de olumsuz bir etkisi var mı? British Medical Journal (BMJ)'da yayımlanan bir makalenin yazarları, zayıflayamayanlar için “geninizi suçlamayı artık bırakın” diyor. Sekiz ayrı çalışmadan elde edilen verilerin incelendiği bu makale toplamda 9 bin 563 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş ve kilo vermek için diyet, egzersiz, ilaç ve davranış tedavisi kombine olarak uygulanmış, kilo ile genetik ilişki incelenmiştir. Bu makalenin iki güzel sonucu var: 1) FTO geninin zayıf olmamıza bir engeli yok. 2) Hiçbir tedavi yöntemi birbirinden daha iyi ya da kötü değil.”

ZAYIFLAMAK İÇİN MUTLU OLUN

Giderek artan obezite sorununun tedavisinde, bu bulgunun önemli bir buluş niteliği taşıdığını belirten Doç. Dr. Defne Kaya, “Obezite geni taşıyor olabilirsiniz ama bu sizin sağlıklı bir kiloda olmanıza “asla” engel değil. Obezite ile savaşmak için bol bol hareket edin, yürüyün, egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve mutluluk kaynaklarınızı hayatınızda tutun. Sağlıklı ve mutlu kalın” tavsiyesinde bulundu.

İLGİLİ HABERSağlıklı zayıflamanın altın kurallarıSağlıklı zayıflamanın altın kurallarıİLGİLİ HABERBilim insanları kanıtladı: Balık yemek, kilo vermeyi kolaylaştırıyorBilim insanları kanıtladı: Balık yemek, kilo vermeyi kolaylaştırıyorİLGİLİ HABER'Hareket etmekte zorlanmıyorsanız zayıflamak zorunda değilsiniz''Hareket etmekte zorlanmıyorsanız zayıflamak zorunda değilsiniz'
Son güncelleme: 09:2715.04.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp