Reklamsız Sözcü

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi açıldı… Mersin Şehir Hastanesi’nin genel özellikleri neler?

Yapımı 3 senede tamamlanan Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma ünvanlı Mersin Şehir Hastanesi açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'da katıldı.

Turgut ERAT
android-time 13:09 3 Şubat 2017
Türkiye’nin ilk şehir hastanesi açıldı… Mersin Şehir Hastanesi’nin genel özellikleri neler?
Yapımı 3 senede tamamlanan Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma ünvanlı Mersin Şehir Hastanesi açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandum için kampanyasını bu açılışta yaptığı konuşma ile başlattı. Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde halka, “Eski Türkiye’ye evet mi, hayır mı? O sisteme evet mi, hayır mı?” diye sordu.

Erdoğan, “Nisan ayında sandık geliyor. Nisan ayında sandık geldiğinde “evete hazır mıyız? Durmak yok, yola devam mı? Aman ha, bak Mersin geçmişteki gibi evvel Allah sandıkları patlatmaya hazır mı?” diye konuştu.

Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konulmasında satır başları şöyle;

5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “30 yıl önce o günleri hatırlıyorum. Ana muhalefetin başındaki zatın Sosyal Güvenliğin başında olduğu zamanı hatırlıyorum. Sağlam gidersiniz, sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Afedersiniz ne banyo, ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakla geldiği Adana'dan gittiği Mersin'de Vali Özdemir çakacak ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı ziyaret etti. Erdoğan, açılış nedeniyle düzenlenen tören alanındaki konuşmasında ise  şunları söyledi;

“Geçtiğimiz haftalarda Yozat’ta ilk şehir hastanemiz fiilen hizmete girmişti. Şehir hastanelerimizin resmi açılışını yaptığımız ilk yer mersin oluyor. Böylece sözleşmesi yapılmış olan 21 hastaneden 3 ünü 3 ay gibi kısa bir süre içinde ardı ardına açmış oluyoruz. Birileri laf üretir biz işe iş üretiriz. Şimdi Adana, Kayseri, Ankara Bilkent ve Manisa şehir hastaneleri de bunları izleyecek. Amacımız bunların tamamını 2020 yılına kadar hizmete açmaktır. Bu hastanede insan olduğunuzu hatırlayacaksınız.

TEK KİŞİLİK ODALAR

Hastanelerimizin hepsi 5 yıldızlı otel konforundadır. Hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında sınıf atlatıyor. İftihar verici bir tesis. Hastanemizde her biri 33 metrekarelik içinde banyosu, tuvaleti, hasta yatağı, refakatçi kanepesi, televizyonu bulunan 502 adet tek kişilik odalar var.

30 YIL ÖNCEYİ HATIRLIYORUM

30 yıl önce o günleri hatırlıyorum. Ana muhaletfetin başındaki zatın Sosyal Güvenliğin başında olduğu zamanı hatırlıyorum. Sağlam gidersiniz sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Afedersiniz ne banyo, ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. İşte buyrun hastane mi görmek istiyorsun gel Mersin’e şehir hastanesi gör. Git 81 vilayete hastane gör. Bu hastane kuyrukçu sisteme son veren bir hastanedir.Obama bizdekinin küçük bir sistemini yaşama geçirmeye çalıştı, ama başaramadı. Biz başardık.

BİZİ DEVİREMEYECEKLER

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 1980 darbesinin Türkiye’ye olan maliyetini hala ödüyoruz. 1994 krizi, 1997 yılı postmodern darbesi. 14 yılda sıkıntılarla karşılaştık. Ülkenin seçilmiş hükümetini, seçilmiş bakanlarını, seçilmiş milletvekillerini hiçe sayarak kendi muhayyilelerini, çıkarların dayatmak isteyenlere karşı yıllarca mücadele verdik. Bizi devirmeyi başaramayacaklar. Çünkü karşılarında millet var millet. 17-25 Aralık’ta FETÖ’yü devreye sokup Emniyet-Yargı darbe girişimini başlattılar. Bu sefer bölücü terör örgütünü sahaya sürdüler. Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti. 6-7 Ekim ardından 20 Temmuz 2015. Ondan sonra çukur eylemlerine başladılar. 15 Temmuz’da bu ihanet şebekeleri gökten F-16’larla, helikopterlerle, tanklarla, toplarla, modern silahlarla yağdırdılar.

SANDIKLARI PATLATMAYA HAZIR MIYIZ?

Ülkeyi ateşe ve kana boğmaya çalıştılar ama milletimiz duruma el koydu. Bu oyunu bozdu. Birbirimizi Allah için seveceğiz, birbirimize sarılacağız. Nisan ayında sandık geliyor. Sandıkta ‘evet’e hazır mıyız? Durmak yok, yola devam mı? Aman ha! Mersin geçmişteki gibi evelallah sandıkları patlatmaya hazır mı? Türk Milleti 15 Temmuz gecesi uzun zamandır sessiz sedasız yürüttüğü istiklaline, istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya adeta haykırmıştır.”

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İSE KONUŞMASINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ;

Sayın Cumhurbaşkanımız şehir hastaneleri sizin hayaliniz sahip çıktığınız projelerden. 15 yıllık hayali bugün Mersin’de açıyoruz.

Bugün attığımız bu önemli bir adımla sağlıkta yeni bir döneme başlıyoruz. Alt yapısını oluşturmayı 2005’te başladık. Aradan 17 yıl geçti. Neden bu kadar uzadı diye Mersinli hemşerilerimiz merak ediyor. Güzel işleri yapmak isteyince Hayırcıları karşımızda buluyoruz. İşte hizmet işte Mersin.

Ama ne yaptılar sevgili Mersinliler. Kanunu mahkemeye taşıdılar. Kanunu hallettik mahkemeye taşıdılar. İnatla muraddır dedik peşini bırakmadık. Sonunda bu hizmeti sizlere sunuyoruz. Çok zaman kaybettik ama kararlılığımızı hiç kaybetmedik.

Sayın Cumhurbaşkanım bu şehir hastanelerinde tek kişilik odalar var. 5 yıldız gibi olmuş. Adeta sağlık küllüyesi haline gelen bu hastanede her şey mevcut. Helikopter pistine kadara….

Projeye 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun. Mersin’e helal olsun…
Türkiye’yi geleceğe taşıyan şehirlerin başında Mersin gelir. Hükümet olarak Mersin’in ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu biliyoruz. 16 katrilyon yatırım yaptık.

Siz Cumhurbaşkanını seçemezsiniz dediler. Madem öyle işte böyle. Madem biz cumhurbaşkanını seçemiyoruz. Dedik millete gidelim, sahibine gidelim. Referandumda Mersin yüzde 70’i yakın evet oyu verdi.

Şimdi de Cumhurbaşkanı hükümet kurmasın diyorlar. Siz ne diyorsunuz? İşte bu kadar

Şimdi yaptığımız 2007’de sizin yaptığınızı yapıyoruz. Millet cumhurbaşkanını seçecek. Hükümetin nasıl oluşacağına da sandıkda karar verecek.

“DEĞİŞEME DİRENEN YOK OLACAK”

Efendim rejim değişiyor diyorlar. Bırakın rejimi, siz kafayı değiştirin. Değişim değişimin ta kendisidir. Değişime direnen yok olacak. Türkiye muhasır medeniyetler seviyesine ilerleyecek.

Cumhurbaşkanını siz seçeceksiniz, siz sadece Cumhurbaşkanı değil 5 yıllık ekibini de seçeceksiniz. Belediye başkanlığı seçimleri gibi. 5 yıl son da beğenmiyorsanız gönderiyoruz diyeceksiniz

Birinci sandıkda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz. İkinci sandık hükümeti seçeceksiniz

“ÜLKEMİZİN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISI OLACAK”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuşmasında “Hayatımın 38 yılı sağlıkla, insanlara nasıl bir sağlık hizmeti verilebilir ? konusunu tatbik ederek geçti. İnsanların çektiği çileyi birlikte görerek yaşadım. Solunumu duran bir bebeğin cihaz bulunamadığı için bir doktorun onu hayatta tutma çabasına şahit oldum. Yoksul kanserli hastaları sigortadan kalan ilaçlarla tedavi ettirdiğimizi hatırlıyorum. Kuytu bir bodrumda 2 kalem ilacını almak için saatlerce bekleyen işçi emeklisi kardeşlerimi hatırlıyorum. Ambulans için bekleyen ambulans hizmeti alamayan hastaları hatırlıyorum. Çok büyük başarılara imza attık. Bugüne kadar 35 bin vatandaşımızı hava ambulansı ile hiçbir ücret istemeden taşıdık. Genel sağlık sigortası ile tüm vatandaşlarımızın genel sağlık hizmetini karşıladık. “ dedi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçakla geldiği Adana Havalimanı’ndan helikopter ile Mersin’e geçti. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’na inen Erdoğan, merkez Yenişehir İlçesi’nde yapımı tamamlanan Hz. Hızır Camii’nin açılışını yaptı, burada da Cuma namazı kıldı. Cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, Erdoğan’a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile eski Bakan Zafer Çağlayan’ın da eşlik ettiği Erdoğan, namazın ardından Mersin Valiliği’ne geçip, Vali Özdemir Çakacak’tan kent hakkında bilgi aldı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma namazı kıldığı cami güzergahındaki yol kavşaklarının Büyükşehir Belediyesi’ne ait büyük araçlarla kapatılması da dikkat çekti.

 

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi’nde, hastane ile ilgili gazetecilere bilgiler veren Recep Akdağ “Mersin dışında önümüzde Yozgat, Isparta, Adana, Bilkent ve Kayseri’de bu hastaneleri açacağız” şeklinde konuştu.

MERSİN ŞEHİR HASTANESİNİN ÖZELLİKLERİ NELER?

* Hastane günlük 12 bin kişiye hizmet verecek poliklinik kapasitesine sahip

* Hastane toplam 370 bin metrekare kapalı alana sahip

recep-akdag

*1.300 yatak kapasitesi mevcut

*Hastanede yaklaşık 5 bine yakın sağlık personeli çalışacak

mersin-sehir

*Hastanenin 230 poliklinik odası bulunuyor

*Hastanede, 51 ameliyathane ve 210 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunuyor

*MR-CT-PET CT- Gama Kamera – Anjio Spect- Mamografi Ultrason- Kemik Dansimetre – Linac – Brakiterapi – Dijital Patoloji

mersin-sehir-2

*Hastanede 30 yataklı diyaliz makinesi var ve 50 yataklı kemoterapi merkezine sahip

*3.858 araçlık ücretsiz açık ve kapalı otopark var

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 23:5803.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more