Reklamsız Sözcü

Bu robot içecek ikram ediyor ve kirli tabakları topluyor

Japonya’ya yolculuk edip de size yardımcı olmaya çalışan güler yüzlü bir robota rastlarsanız şaşırmayın; onun adı Hospi

android-time 10:43 2 Şubat 2017
Bu robot içecek ikram ediyor ve kirli tabakları topluyor
Japonya’ya yolculuk edip de size yardımcı olmaya çalışan güler yüzlü bir robota rastlarsanız şaşırmayın; onun adı Hospi

Öyle bir gün gelecek ki robotları çevremizde çeşitli işler yaparken görmeye çok alışmış olacağız. Fakat şimdilik daha mütevazı örnekler ile idare ediyoruz. Bu örneklerden biri de Panasonic'in tasarladığı Hospi isimli robot. Firma bu robotu hastaneler, oteller ve havaalanlarında çalışmak üzere tasarlamış.

İlgili haber: Gelecekte kıyafetlerimizi robotlar mı dikecek?

hospi-robot-2

Hospi robot farklı mekanlardaki işler için ayarlanabiliyor. Bir otel lobisinde çalıştığı zaman müşterilere otobüslerin kalkacağını üç dilde (Japonca, İngilizce, Çince) anons edebiliyor veya şişe su ikram ediyor. Hastanelerde ise bölümler arasında paketler, dosyalar, malzemeler taşımaya yardım etmesi ve hastaları düzenli olarak ziyaret edip onlarla küçük sohbetler yapması planlanmış.

Panasonic bu robotu daha şimdiden Japonya'daki dört hastanede test etmeye başlamış bile. Otel testleri Tokyo'daki ANA Crowne Plaza Narita otelinde gerçekleştirilmiş. Ayrıca Ocak ayı içinde yine Tokyo'da bulunan Narita Uluslararası Havaalanı'ndaki lounge bölümünde de denemeleri yapılmış. Lounge salonunda yolculardan kirli tabak ve tepsileri toplamak, uçuş saatlerini hatırlatmak için kullanılmış.

Hospi, üzerindeki kameralar ve çevresel algılama sensörleri sayesinde hiçbir şeye çarpmadan yolunu bulabiliyor. Ayrıca yüklü harita uygulaması ile de müşterilere ve yolculara gitmeleri gereken yere kadar eşlik edebiliyor. Robotun bundan sonra hangi otel veya havaalanında kalıcı olarak kullanılmaya başlanacağı ise henüz belli değil.

İLGİLİ HABERGüneş enerjisi ile elektrik üreten jaluziler faturanızı hafifletebilirGüneş enerjisi ile elektrik üreten jaluziler faturanızı hafifletebilir

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 11:1002.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more