Reklamsız Sözcü

Rüzgar çiftliklerinin yarattığı gürültü, savunmasız kalan balıkları öldürüyor olabilir.

"Çevre dostu' olduğu için kurulan rüzgar çiftliklerinin kurulma aşamasında yarattığı gürültü, balıkları öldürüyor olabilir.

android-time 12:04 27 Eylül 2017
Rüzgar çiftliklerinin yarattığı gürültü, savunmasız kalan balıkları öldürüyor olabilir.
"Çevre dostu' olduğu için kurulan rüzgar çiftliklerinin kurulma aşamasında yarattığı gürültü, balıkları öldürüyor olabilir.

Dailymail’de yer alan habere göre, bilim insanları, rüzgar çiftliklerinin inşası için , deniz teknolojisi mühendislerinin direk inşası için kullandığı şahmerdanların çıkardığı sesleri kaydetti. Çıkan gürültünün ise, levreklerin birbirleriyle koordineli hareket etmesini bozan bir ses olduğunu keşfettiler.

Bu insan kaynaklı gürültü kirliliği, balıkların yırtıcılardan korunmak ve sosyal bilgi alışverişi yapmaları için gerekli koordinasyonu engelleyerek savunmasız kaldıkları anlamı taşıyor olabilir.

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılar, üniversitenin akvaryumunda 450 ayrı balık ve dört balık sürüsünün hareketini analiz etmek için bilgisayar üzerinde bir izleme yazılımı kullandı. Normal deniz sesi varken kıyaslandığında, balıkların ‘daha az birbirine bağlı ve koordinasyona’ sahip olduklarını keşfettiler.

Üniversitenin Biyolojik Bilimler Yüksekokulu’ndan Christos Ioannou, araştırmayı “İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan kirliliğin balıklarda kendilerini eğitme davranışını nasıl etkilediğini keşfetmek için yapılan birkaç araştırmadan biri.” olarak tanımlıyor.

Bulgular, Royal Society B dergisinde yayınlandı. Bir sonraki adım ise laboratuvardan uzaklaşıp doğal koşullardaki kayıtların etkisini test etmek olacak.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

İLGİLİ HABERBilim insanları araştırdı: Deniz ürünü tüketiyorsanız binlerce plastik parçası yiyorsunuz demektirBilim insanları araştırdı: Deniz ürünü tüketiyorsanız binlerce plastik parçası yiyorsunuz demektirİLGİLİ HABERWWF 'Uyanın' diyor: Dünya, dinozorlardan bu yana en büyük kitlesel yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaWWF 'Uyanın' diyor: Dünya, dinozorlardan bu yana en büyük kitlesel yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaİLGİLİ HABERBilim insanları, ışıldayan deniz planktonlarının genetik evrimini ilk kez haritaladıBilim insanları, ışıldayan deniz planktonlarının genetik evrimini ilk kez haritaladı
Son güncelleme: android-time 12:4027.09.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more