Reklamsız Sözcü

Deneysel Motion Sonic bileklik ile müziği yönetin

Sony firmasının müzik ve hareketi birleştiren bileklikleri, gelecekte çok ilginç gösterilerin yaratılmasını sağlayabilir.

android-time 10:07 20 Mart 2017
Deneysel Motion Sonic bileklik ile müziği yönetin
Sony firmasının müzik ve hareketi birleştiren bileklikleri, gelecekte çok ilginç gösterilerin yaratılmasını sağlayabilir.

Dans etmek normalde müziğe bağlı bir aktivitedir. Pek ya müzik sizin dansınıza uysaydı nasıl olurdu? Sony'nin bu seneki ‘South By South West' (SXSW) festivalinde tanıttığı deneysel Motion Sonic bileklik cihazı ile bu mümkün. Bu bilekliği isterseniz kol veya ayak bileğinize takıp, belli hareketlerle belli sesleri üretebiliyorsunuz.

Bu teknolojik pikap duvara asılınca bile plak çalabiliyor

Henüz prototip aşamasında olan bilekliğin üzerinde 6 yönü saptayabilen bir sensör ve üç mikrofon var. Bu sensör bilek hareketlerini, hızı, dönmeyi ve açıyı takip edebiliyor. Sensör ve mikrofonların hepsi birlikte bir veri oluşturup, çalan müzik üzerinde filtreler uygulayarak değiştirmeye yarıyor. Üretilen ilk örneklerin biraz ağır olduğu ve üzerinde hoparlör olmadığı için Bluetooth ile akıllı telefon ve dış hoparlöre bağlanması gerektiği belirtiliyor.

Tanıtım videolarında çeşitli dansçıların harektleri ile farklı sesler ürettiklerini veya çalan müziğe müdahale ettiklerini görüyoruz. Ama cihazın en ilginç kullanım şekli, iki bileğe birer Motion Sonic bileklik takıp ‘air guitar' (hava gitarı) çalmak olsa gerek. Bu cihaz sayesinde gelecekte çok ilginç müzik ve dans gösterileri izlemek mümkün olabilir.

İLGİLİ HABERSony'nin yapay zekası şarkı bestelediSony'nin yapay zekası şarkı besteledi
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more