Reklamsız Sözcü

Geleceğin denizaltıları inanılmaz şekillerde olacak!

Şu anda bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımları, gelecekte denizlerde görüyor olabiliriz...

13:195 Eylül 2017
Geleceğin denizaltıları inanılmaz şekillerde olacak!
Şu anda bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımları, gelecekte denizlerde görüyor olabiliriz...

Robotik araştırmacıları yürüyen, tekerlekli ve çeşitli hayvanlara benzer robotlar inşa ediyorlar. Peki ya denizlerde yaşayan hayvanlar? Dünyamızın büyük bölümü okyanuslardan oluşuyor ve denizlerin altında henüz tam anlamıyla keşfedemediğimiz yerler var. Bu yönde yapılan bazı çalışmalar, gelecekte balıklara benzer robotlar ve araçlar göreceğimize işaret ediyor. Bu araştırmalardan biri de İngiltere Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne ait.

Denizlerden plastikleri plankton benzeri “mukus evleri” toplayacak

İngiliz Deniz Kuvvetleri'nden bir açıklama yapan Binbaşı Peter Pipkin gelecek 50 yılda denizaltı araştırmalarının artacağını, ülkelerin okyanuslarda yaşama veya sualtı üsleri kurmaya başlayacaklarını öngördüklerini söylüyor. Deniz Kuvvetleri de bu alanda yaptıkları çalışmalarda, farklı deniz hayvanları şeklinde sualtı araçları planlıyor. Dünyanın ilk nükleer denizaltısı olan Nautilus'dan ilham alan “Nautilus 100” projesi farklı savunma firmalarının fikirlerini biraraya getirmiş.

sozcu-gelecegin-denizaltilari-balik-seklinde-3

Bu projede bazı denizaltılar yılan balıklarına, bazıları manta balıklarına veya yunuslara benziyor. Sadece denizaltılar değil, sualtında çeşitli operasyonlarda yer alacak robotik araçlar da planlanmış. Projeye fikirleri ile katılan dev firmalar arasında BAE Systems, Lockheed Martin ve Rolls-Royce da bulunuyor. Geleceğin en verimli araçları, büyük ihtimalle doğayı taklit eden ve ondan esinlenen fikirlerden doğacak.

İLGİLİ HABERDünyanın en hızlı uçağının inanılmaz görüntüleri yayınlandıDünyanın en hızlı uçağının inanılmaz görüntüleri yayınlandıİLGİLİ HABER1923'den kalan ‘Geleceğin Şehri' manzaraları1923'den kalan ‘Geleceğin Şehri' manzaraları
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp