Reklamsız Sözcü

İnsansız hava araçlarının güvenlik için kullanımı artıyor

İnsansız hava araçlarının emniyet kuvvetleri tarafından kullanımı gün geçtikçe artıyor. ABD'de İHA'lar adeta emniyet kuvvetlerinin gözü kulağı oldu.

android-time 17:19 10 Nisan 2017
İnsansız hava araçlarının güvenlik için kullanımı artıyor
İnsansız hava araçlarının emniyet kuvvetleri tarafından kullanımı gün geçtikçe artıyor. ABD'de İHA'lar adeta emniyet kuvvetlerinin gözü kulağı oldu.

ABD’deki polis ve itfaiye departmanları her zamankinden daha çok sayıda drone satın alıyor. Geçen yıl, en az 167 kurum, insansız hava araçları olarak adlandırılan(İHA) araçların satın alımını yaptı. Bu rakam 2015’te yapılan satın almaların iki katı. New York Bard Üniversitesinin yapmış olduğu bir raporu temel alan araştırmaya göre 2016 yılında satın alınmış drone sayısının önceki üç yılın toplamından daha fazla olduğu görülüyor.

İklim değişikliği ağaçların çiçeklenme dönemini kışa çekti

Dan Gettinger tarafından hazırlanan raporda ülke genelinde en az 347 yerel kolluk kuvveti, yangın ve acil durum cevaplayan kurum uçan robotları silahlarına ekledi. Yerel kolluk kuvvetlerine göre İHA'lar diğer güvenlik araçlarından daha popüler.

Araştırmaya göre, İHA alan kurumların yüzde 63’ü şerif veya polis departmanları. ABD’de yer alan itfaiye departmanları, İHA sahibi tüm kurumların yüzde 20’lik kısmını oluşturuyor. Birkaç hafta önce Maryland’de bir şerif ofisi 400 bin USD'lik çalıntı inşaat ekipmanını bulmak için İHA kullandı.

Oakland’daki bir itfaiye departmanı geçen yıl ölümcül bir depo yangınından sonra, sönmeyen sıcak noktaları taramak için İHA kullandı. Sadece bu olayda bile İHA'nın üstlendiği görev bir insan için zor ve tehlikeli bir iş idi.

Araştırmaya göre droneların yüzde 80’i Çin’in DJI firması tarafından üretildi. Phantom ise en popüler model olarak ön plana çıktı. İki eyaletteki kurumlar ise sayıca en çok İHA'ını satın alıyor. Bunlardan biri 28 İHA sahibi Texas, diğeri 23 IHA sahibi California eyaleti.

İLGİLİ HABERAndroid telefonlarda 3 yıldır fark edilmeyen virüs tespit edildiAndroid telefonlarda 3 yıldır fark edilmeyen virüs tespit edildi

 

İLGİLİ HABERBöceklerden ilham alan esnek helikopter droneBöceklerden ilham alan esnek helikopter drone
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more