Reklamsız Sözcü

Dünya ısınmaya devam ederse…

Araştırmacılar küresel ısınmanın tarım ürünlerine ve mahsule olumsuz etkisini hesapladılar ve vahim sonuçlar ortaya çıktı...

15:2828 Ağustos 2017
Dünya ısınmaya devam ederse…
Araştırmacılar küresel ısınmanın tarım ürünlerine ve mahsule olumsuz etkisini hesapladılar ve vahim sonuçlar ortaya çıktı...

Araştırmacılar insanlığı gezegenimizin yükselme eğiliminde olan genel ısısı ile ilgili uyarmaya devam ediyorlar. Havaya salınan karbondioksit gazlarından olumsuz etkilenen Dünya, bir yerden sonra kontrolden çıkan bir ısınma eğrisi ile karşılaşabilir. Yeni bir araştırmanın sonuçları küresel ısınmada artacak her derecenin, tarım ürünleri ve ekinler üzerindeki oluşturacağı negatif etkiyi ortaya koyuyor.

Küresel ısınma senaryoları: Isı 5 derece yükselirse ne olur?

Rapora göre Dünya'nın genel ısısı her bir derece arttığında, mısır mahsulü yüzde 7,4 oranında azalacak. Aynı şey başka tarım ürünleri için de geçerli. Her bir derece artışta buğday mahsulünün yüzde 6 oranında, pirinç mahsulünün yüzde 3,2 oranında ve soya fasulyesi mahsulünün yüzde 3,1 oranında azalacağı hesaplanmış. Bu rapor dünya çapında 29 araştırmacının toplamda, son 30 yılda yapılmış 70'den fazla bilimsel incelemeyi biraraya getirmesi sonucunda oluşturulmuş durumda.

sozcu-dunya-isinmaya-devam-ederse-1

Araştırmacıların üye olduğu ‘Agricultural Model Intercomparison and Improvement Project – AGMIP' (Tarımsal Model Karşışlaşırma ve Geliştirme Projesi) programı, 2010'dan beri küresel ısınmanın yaratmakta olduğu etkileri gözlemlemek ve rapor etmek için meydana getirilmiş. Projeden çıkan raporlar daha şimdiden Avrupa'nın çeşitli noktalarında tarım ürünleri veriminde düşüşler gözlemlendiğini belirtiyor. Fakat ilerleyen teknolojinin tarıma bu alanda destek olabileceği noktalar var. Dikey tarım, veri analizi, sensörlerle kontrol, robotlar, genetik olarak daha dayanıklı tohumlar ve alternatif üretim teknikleri mahsuldeki düşüşleri engelleyebilir.

İLGİLİ HABERDünyanın en büyük dikey ormanında 85 bin bitki varDünyanın en büyük dikey ormanında 85 bin bitki var
Son güncelleme: 14:3520.12.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp