Reklamsız Sözcü

Microsoft herkesin Windows 10’a geçmesini istiyor

Windows 10 işletim sistemine geçmek için bir sebep daha, eski Windows sürümleri yeni nesil işlemcilerle sorun yaşayacak.

android-time 10:26 20 Mart 2017
Microsoft herkesin Windows 10’a geçmesini istiyor
Windows 10 işletim sistemine geçmek için bir sebep daha, eski Windows sürümleri yeni nesil işlemcilerle sorun yaşayacak.

Eğer masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü cihazınızda yeni nesil bir işlemci varsa ve hala Windows 7/8.1 işletim sistemi kullanıyorsanız, güvenlik güncellemelerine veda edebilirsiniz. Çünkü Microsoft yeni yaptığı bir açıklama ile Intel ve AMD'nin en yeni işlemci serisinin, sadece Windows 10 kurulu ise sistem güncellemeleri yapacağını açıkladı.

Windows 7 için resmi destek 2020 yılında tamamen bitiriliyor

Dünyanın en popüler işletim sistemi olan Windows'un yaratıcısı Microsoft, bundan böyle hiç kimsenin Windows 7 veya 8.1 versiyon sistem kullanmasını istemiyor. Bu yüzden de işlemci üreticileri ile anlaşmış ve bu engellemeyi getirmeye karar vermiş. Bu sınırlama Intel firmasının ‘Kaby Lake' işlemci serisi, AMD'nin ‘Ryzen' serisi ve Qualcomm'un 8996 serisini içeriyor. Yani bilgisayarınızda Intel 7'inci nesilden veya AMD 7'inci nesilden yeni işlemci varsa mutlaka Windows 10'a geçiş yapmalısınız.

Eğer bu işlemcilere sahip bir bilgisayarda Windows 7/8.1 sürümlerini kullanıyorsanız, tüm güvenlik ve sistem güncellemeleri (Windows Update) kapalı olacak. Böyle bir bilgisayarda güncelleme yapmaya çalıştığınızda sistem size “Desteklenmeyen Donanım: Bilgisayarınızda bu Windows sürümü tarafından desteklenmeyen bir işlemci bulunuyor” uyarısı verecek ve güncelleme yapamayacaksınız. Bu durum mütemadiyen güvenlik yamaları gerektiren bir işletim sistemi için hiç de iyi bir durum değil.
Microsoft henüz Windows 7 ve 8.1 sürümleri için desteğini tamamen kesmiş değil. Ama Windows 7 kullanıcıları artık sadece güvenlik yamalarını alabiliyor, onun dışında firmadan resmi teknik destek alamıyorlar. Fakat bu uygulama yakın zamanda devreye alındığında tüm kullanıcıların yeni Windows 10 sürümüne geçmek için geçerli bir sebepleri olacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERİlk kez Windows 95'i gören gençler bakın neden şok oldu?İlk kez Windows 95'i gören gençler bakın neden şok oldu?
Son güncelleme: android-time 10:2720.03.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more