Reklamsız Sözcü

Şempanzelerin taş-kağıt-makas oyununu öğrenebildikleri gözlemlendi

Farklı yaş ve cinsiyetten şempanzelerin taş-kağıt-makas oyununu öğrenebildikleri gözlemlendi. Öğrenme kabiliyetlerinin ise 4 yaşındaki bir çocuğunkine benzer olduğunu belirlendi.

android-time 17:19 11 Ağustos 2017
Şempanzelerin taş-kağıt-makas oyununu öğrenebildikleri gözlemlendi
Farklı yaş ve cinsiyetten şempanzelerin taş-kağıt-makas oyununu öğrenebildikleri gözlemlendi. Öğrenme kabiliyetlerinin ise 4 yaşındaki bir çocuğunkine benzer olduğunu belirlendi.

Aydınlık’ın haberine göre Primates adlı dergide yayımlanan araştırmada, Japonya’daki Kyoto Üniversitesinden Jie Gao, şempanzelerin ve çocukların taş-kağıt-makas öğrenme kabiliyetlerini karşılaştırdı.

Gao’nun araştırma ekibi, şempanzelerin (Pan troglodytes) karmaşık hareket kalıplarını öğrenip öğrenemeyeceğini anlamak için, taş-kağıt-makas oyununu kullandı.

Kyoto Üniversitesinde bulunan Primat Araştırma Enstitüsünde yaşayan farklı yaş ve cinsiyetlerden 7 şempanzenin yer aldığı deneyde, şempanzelere bilgisayara bağlı dokunmatik ekranda taş-kağıt-makas üçlüsünden ikisi gösterilerek güçlü olan şıkkı seçmeleri istendi.

İLGİLİ HABERÖlüm ritüeli düzenleyen şempanzeler cenaze töreninin evrimsel kökenini aydınlatabilirÖlüm ritüeli düzenleyen şempanzeler cenaze töreninin evrimsel kökenini aydınlatabilir

Şempanzeler sırayla kağıt-taş, taş-makas ve makas-kağıt kombinasyonlarını öğrendi.

Daha sonra bu ikili kombinasyonlar şempanzelere rastgele gösterildi. şempanzelerden 5’i ortalama 307 gösterimden sonra taş-kağıt-makas oyununu öğrenmeyi başardı.

İLGİLİ HABERYeni DNA araştırması: Goril Y kromozomları, şempanzeden çok insan erkeğinin Y kromozomuna daha çok benzerYeni DNA araştırması: Goril Y kromozomları, şempanzeden çok insan erkeğinin Y kromozomuna daha çok benzer

ÇOCUKLAR ÖĞRENME SÜRECİNDE ZORLUK ÇEKMEDİ

Araştırma sonuçları şempanzelerin, oyunun temelindeki dairesel ilişkiyi öğrenebildiğini ancak makas-kağıt ikilisini daha uzun sürede öğrendiğini yani döngüsel ilişkiyi tamamlamakta zorlandığını gösterdi.

Ekip, şempanzelerin öğrenme süreciyle çocuklarınınkini karşılaştırmak için oyunu, yaşları 3-6 arasında değişen 38 anaokulu öğrencisine de öğretti. Çocuklar, öğrenme sürecinde zorluk çekmezken, ortalama 5 seansta oyunu kavradı.

Gao, çocuklardan 50 aydan büyük olanların oyunda daha başarılı olmasının çocukların döngüsel bir ilişkiyi ve çapraz problemleri 4 yaş civarında öğrendiğini gösterdiğini belirtti.

DİĞER ÇALIŞMALAR İÇİN İLHAM KAYNAĞI

“Şempanzelerin, taş-kağıt-makasın karmaşık gösterimindeki performansları 4 yaşındaki çocuklarınkine benzerdi” diyen Gao, araştırmanın sonuçlarının yaş ve cinsiyetin farklı türlerde döngüsel ilişkiyi anlamaya yönelik diğer çalışmalara ilham kaynağı olmasını beklediğini kaydetti.

Taş, kağıt ve makası simgeleyen el işaretlerinin kullanıldığı oyunda kağıt taşı, taş makası, makas da kağıdı her zaman yeniyor olarak kabul ediliyor. El işaretleri arasında doğrusal bir ilişkinin bulunmadığı oyundaki bu çapraz ilişkiyi anlamak gelişmiş bir zihinsel kabiliyet gerektiriyor.

İLGİLİ HABERİnsan-goril ayrımı 10 milyon yıl önceye dayanıyorİnsan-goril ayrımı 10 milyon yıl önceye dayanıyorİLGİLİ HABEREvrim karşıtlarını sarsacak gözlem: Şempanzelerde tanrı inancına rastlandı!Evrim karşıtlarını sarsacak gözlem: Şempanzelerde tanrı inancına rastlandı!İLGİLİ HABERŞempanzelerin eski zorba liderlerine nasıl davrandıklarını gösteren şok edici videoŞempanzelerin eski zorba liderlerine nasıl davrandıklarını gösteren şok edici videoİLGİLİ HABERŞempanzeler, insanlar gibi, işbirliğini ödüllendiriyor, otlakçıları cezalandırıyorlarŞempanzeler, insanlar gibi, işbirliğini ödüllendiriyor, otlakçıları cezalandırıyorlar

 

Son güncelleme: android-time 19:1611.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more