Reklamsız Sözcü

Siberpunk temalı oyun serisi Deus Ex rafa kaldırıldı

Bilimkurgu oyunlarını sevenlere kötü haber: Deus Ex oyun serisinin devamı gelmeyebilir.

android-time 14:34 1 Şubat 2017
Siberpunk temalı oyun serisi Deus Ex rafa kaldırıldı
Bilimkurgu oyunlarını sevenlere kötü haber: Deus Ex oyun serisinin devamı gelmeyebilir.

Oyun piyasasındaki en iyi bilimkurgu serilerinden kabul edilen, siberpunk temalı Deus Ex'in yeni bölümünün yapımı durduruldu. Oyunu üreten Eidos Montral stüdyosunun içinden alınan bir habere göre, üç ana oyun olması plananlan yenilenmiş Deus Ex serisinin ikinci oyunu beklenildiği kadar satışa ulaşmamış. Dolayısı ile serinin üçüncü oyununun geliştirilmesi, henüz belli olmayan bir tarihe kadar rafa kalkmış durumda.
Resmi olmayan bu iptal haberi, bilimkurgu türündeki oyunları sevenleri üzdü. Deus Ex serisi 2000 yılında piyasaya çıkan ilk oyundan beri geleceğin dünyasını, yapay zekaları, dev şirketlerin distopik dünyasını ve robotlaşan insan konularını başarı ile işleyerek büyük beğeni kazanmıştı. İlk oyundan sonra devamı olan Deus Ex: Invisible War 2003'de piyasaya çıkmıştı.

İlgili haber: Yapay zeka teknolojilerini durdurmak mümkün olmayacak

Bundan sonra uzunca süren bir bekleyişin ardından, Adam Jensen isimli yeni bir yarı-cyborg ana karakteri yönettiğimiz 2011'deki Deus Ex: Human Revolution oyunu ile seri yenilenmişti. Jensen karakterinin hikayesini 2013'de çıkan Deus Ex: The Fall ve mobil platformlara geçen sene gelen Deus Ex Go ile devam ettirmiştik. Yeni serinin bu gidişle son oyunu olarak kalacak Deus Ex: Mankind Divided da 2016'da gelmişti. Tüm seri dünya çapında 4,5 milyon adet satış başarısı yakalamıştı.

Son oyun Deus Ex: Mankind Divided, birçok yabancı ve yerli oyun sitesi tarafından 2016'nın en iyi oyunlarından biri kabul edilmişti. Seri devam etseydi, “Deus Ex Universe” genel adı altında farklı ürünler çıkması bekleniyordu. Ayrıca oyunlar dışında piyasaya kıyafetler, çizgiromanlar ve romanlar da sürülecekti. Seri devam etmezse, oyuncular Adam Jensen'in yarım kalan hikayesinin sonunu asla bilemeyecekler. Firmadan içinden gelen söylentilere bakılırsa, Eidos Montreal stüdyosu bundan böyle yeni Tomb Raider oyun serisine odaklanacak.

Son güncelleme: android-time 15:1101.02.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more