Reklamsız Sözcü

Xbox ve PlayStation hesap bilgileri çalındı!

Xbox ve PlayStation kullanıcılarının oyun verilerinin yer aldığı iki forum sitesinden toplamda 2,5 milyon kullanıcının hesap bilgileri çalındı.

android-time 11:44 2 Şubat 2017
Xbox ve PlayStation hesap bilgileri çalındı!
Xbox ve PlayStation kullanıcılarının oyun verilerinin yer aldığı iki forum sitesinden toplamda 2,5 milyon kullanıcının hesap bilgileri çalındı.

2,5 milyon Xbox ve PlayStation kullanıcısının hesap bilgilerinin hacklenmiş olduğu açıklandı. Açıklama güvenlik uzmanı Troy Hunt'ın ‘Have I Been Pwned?' isimli web sitesi tarafından yapıldı. Verilen bilgiye göre hackerlar kullanıcıların hesap bilgilerini iki oyun sitesinin forum bölümlerinden, 2015 yılının Eylül ayında çalmışlar. Fakat bu kırma işlemi, hesap bilgileri şimdi ortaya çıktığı için ancak anlaşılabilmiş.

İlgili haber: Facebook yeni bir güvenlik aracı sunuyor: Yetkilendirilmiş Kurtarma

Bahsedilen forumlar, oyunların verilerini saklayan ISO dosyalarının paylaşıldığı forumlar olarak belirtiliyor. Kullanıcılar bu forumlarda kişisel bilgilerini paylaşmamış olsa bile, hackerlar elde ettikleri bilgileri kullanıcıların
başka yerlerdeki daha önemli hesaplarını kırmak için kullanabilirler. Görünüşe bakılırsa 1,3 milyon adet PSP ISO ve 1,2 milyon adet Xbox ISO forum kullanıcı bilgisi çalınmış durumda. Ayrıca bu verinin şu anda piyasaya düşmüş olması, hesap bilgilerinin çoktan satılmış ve belki de çeşitli sahtekarlık operasyonlarında kullanılmış olabileceğini gösteriyor.

Güvenlik şirketi ESET'den konuyla ilgili açıklama yapan bilişim güvenliği uzmanı Mark James, kullanıcıların genelde bu türden az önemli gördükleri sitelerde basit şifreler koyduklarını söylüyor. Normalde finansal bir değeri olmayan forum sitelerindeki hesap bilgilerini ele geçiren hackerler, buradan topladıkları e-posta ve benzeri verilerle başka sitelerdeki daha önemli hesapları hacklemeye çalışıyorlar.

Güvenlik uzmanları kullancıların her kayıt oldukları sitede zor çözülecek şifreler ve farklı kullanıcı isimleri vermelerini önemle hatırlatıyor. Ayrıca oyunların çeşitli dosyalarının yasadışı şekilde indirilebileceği şüpheli sitelerdenve forumlardan uzak durmaları da tavsiye ediliyor.

İLGİLİ HABERSiber saldırıların artması bekleniyor!Siber saldırıların artması bekleniyor!

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more