Reklamsız Sözcü
EMİN ÇÖLAŞAN

Zafertepe çöplüğü

8 Eylül 2017

Sevgili okurlarım, şu fotoğraflara bakalım ve utanalım.  Burası Mustafa Kemal Paşa'nın 26 Ağustos 1922 Büyük Taarruzu'nu yönettiği Zafertepe. Anıtlar ve şehitliklerle dolu. Burası güya bir milli park! Şimdi ise çöplük!..

1108szt05a_ist_izm_ant_ank_trb

* * *

Anıt ve şehitliklerin temeli zaferden iki yıl sonra, 30 Ağustos 1924 günü Mustafa Kemal Paşa tarafından atılmıştı. Törende yaptığı konuşmada şöyle demişti:  “Hiç şüphe edilmemelidir ki yeni Türk Devleti'nin temeli burada atıldı. Ebedi hayat burada taçlandırıldı. Bu sahada, bu semalarda dolaşan şehit ruhları, devletimizin ve Cumhuriyet'in ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız şehit asker anıtı işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazilerimizi, fedakâr ve kahraman Türk Milleti'ni temsil etmektedir.”

* * *

Evet, Zafertepe ve çevresi şimdi bir çöplük.  Atatürk'ün onur duyarak sözünü ettiği şehit ruhları artık o çöplüğün üzerinde dolaşıyor! Bu bölgenin bağlı olduğu ilçelerin kaymakamları, illerin valileri, askeri birlik yetkilileri falan bu çöplük rezaletini görmüyorlar mı?  Görüyorlarsa acaba yüzleri kızarıyor mu! Yoksa Atatürk'ü yok saymak için yeni bir taktik mi!  Bizden utanmıyorlar, bari şehitlerden utansınlar. Ayıptır be!

Emin Çölaşan
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more