Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Hz. Ömer aranıyor!

13 Ağustos 2017

Adında “Adalet ve Kalkınma” sıfatları yazılı.  Ülkede “adalet” yok oldu.  “Adalet” yazılı kartondan pankart taşıyarak yapılan bir yürüyüşün sonunda meydanda 3.5 milyon insan topladı. Ülkede “kalkınma” da çöktü. Parti ambleminde pır pır eden bir ampul kaldı. Önümüzdeki ilk seçimde yüzde 40'ın altına inme belirtileri her gün biraz daha ortaya çıkıyor.
Niçin 40'ın altına inecek?
Çünkü Hz. Ömer'i öldürdü.
15 yıl önce söz vermişti.
3Y'yi kaldıracağız.
3Y:
Yoksulluk.
Yolsuzluk.
Yasaklar.
Yoksulluk alev oldu.
Yolsuzluk yol oldu.
Yasaklar kanun oldu.

*  *  *

15 yıl sonra geçen gün adında “Adalet ve Kalkınma” olan partinin Genel Başkanı, “partiyi yenilememiz şart. Yeni Hz. Ömer'ler bulacağız” dedi.
Nereden, nasıl bulacak?
Yeni Hz. Ömer'ler kimdir?
Bu devirde birinin “yeni Hz. Ömer özellikleri taşıdığı” nasıl anlaşılacak? Gerçi parti içinde “Yeni Hz. Ömer benim deme yarışı” ağza alınmayacak küfürlerle başladı.  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça, Twitter'da “parti içine sızan hırsızlar daha doğmadan ben siyasetin içindeyim ve ben genel başkanımızın (yeni Hz. Ömer'ler bulacağız diyenin) Mardin temsilcisiyim, size geçit yok… Biz (yani bu profesör ile yeni Hz. Ömer'ler arayan AKP Genel Başkanı) Milli Nizam'dan (Erbakan'ın kurduğu parti) beri 50 yıldır bu davadayız” diyerek diğerlerine meydan okudu.

*  *  *

Hz. Ömer kimdi?
581 yılında Mekke'de doğdu. Hz. Peygamber'den 13 yaş küçüktür. Hz. Ömer çocukluğundan beri deve çobanlığı yapmaya başladı. Ömer, “babam çok acımasızdı. Develeri güderken dinlenmek için soluklandığımda beni döverdi” demiştir. Küçük yaşta okuma öğrendi. Arap edebiyatı ve şiiriyle ilgilendi. Uzun boyluydu, fiziksel üstünlüğü vardı. Çok iyi at biner, dövüş sporları ile güreşte şampiyon olurdu.  İslam inancını, kimseden çekinmeden, herkese meydan okuyarak savundu. Devleti soydurmaz, hırsız valiler ile memurları sıkı denetlerdi. Hz. Ömer'in kendisi çok fakirdi, aylık geliri sadece 16-20 dirhemdi. Yer yatağında yatardı. Devlet hazinesinden kendisine 1 dirhem bile harcamazdı.

*  *  *

Cumhurbaşkanı oldu.
Çankaya Köşkü'nü beğenmedi.
Ankara'da büyük ve lüks yeni Cumhurbaşkanı Sarayı yaptırdı. İstanbul'da Osmanlı padişahlarından kalma sarayların hepsinde kendine yeni çalışma ve konuk ağırlama mekanları ayırdı.
Hz. Ömer'ler arayan da bu!
Artuklu Üniversitesi Rektörü, adında “Adalet ve Kalkınma” olan ve yeni Hz. Ömer'ler arayan partinin Mardin temsilcisi ve “50 yıllık dava arkadaşı” olduğunu ilan ediyor
Rektör koltuğuna oturtmuşlar.
“Parti hırsızlarla doldu” diyor.
Parti temsilcisi isen rektör koltuğunda nasıl oturuyorsun sorusunun sorulabileceğini aklına bile getirmiyor.
İşte yeni Hz. Ömer adayı da bu!
40'ın altına indiler!

Günün sorusu? 

Ne ilişki!

TOBB Başkanı “milletvekili maaşları artırılsın” çıkışını neden yaptı? TOBB,  “Türkiye'nin yerli otomobilini” yapacak projeyi hazırlayıp Cumhurbaşkanı'na sunacaktı. Acaba yerli ve milli otomobil üretebilmek ile milletvekili maaşı arasında doğrudan ve tayin edici bir ilişki mi var? Ya da  550 milletvekilinin 300'ü TOBB'un Meclis'e soktuğu lobinin gizli askerleri mi?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more