Reklamsız Sözcü

Berberoğlu davasından yine karar çıkmadı

Tutuklu CHP İstanbul Milletvekili ve Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nde yeniden yargılandığı davanın 2'ncisi görüldü. Berberoğlu'nun duruşmaya kelepçe takılarak getirilmek istenmesine tepki göstererek, SEGBİS ile katıldığı duruşmada karar çıkmazken, dava 13 Şubat tarihine ertelendi.

android-time 10:13 16 Ocak 2018
Berberoğlu davasından yine karar çıkmadı
Tutuklu CHP İstanbul Milletvekili ve Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nde yeniden yargılandığı davanın 2'ncisi görüldü. Berberoğlu'nun duruşmaya kelepçe takılarak getirilmek istenmesine tepki göstererek, SEGBİS ile katıldığı duruşmada karar çıkmazken, dava 13 Şubat tarihine ertelendi.

Sevgim Begüm Yavuz/İSTANBUL

MİT tırlarına ilişkin görüntüleri Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddia edilen tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden yargılandığı davanın 2’ncisi görüldü. Saat 10.00’da başlayan ve mahkeme heyetinin ilk duruşmada kapalı yapılmasına karar verdiği duruşmaya Berberoğlu’nun ailesi katıldı. Duruşmaya Berberoğlu’nun avukatları katılırken, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek kapalılık nedeniyle duruşma salonuna giremedi.

Duruşmaya, sanık avukatlarının yanı sıra katılan MİT Müsteşarlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları da katıldı.

Heyet değişikliği nedeniyle dava dosyası özetlenerek okundu. Mahkeme, sanık avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için 1 ay süre vererek, tutukluluk halinin devamına hükmetti. Duruşma, 13 Şubat tarihine ertelendi.

“Beklentimiz sadece tahliye değil, beraat”

Duruşma sonrası açıklama yapan ve 13 Şubat tarihine ertelenen duruşmada karar beklediklerini belirten Enis Berberoğlu’nun Avukatı Murat Ergün, “Duruşmanın ertelenmesinin Berberoğlu’nun lehine olacağını düşünüyoruz. Savcılık esas hakkındaki mütaalasını daha önce verdiği için, eksik hususlar da tamamlandıktan sonra, bir sonraki duruşmada karar çıkacağını bekliyoruz. Bugün tahliye talep ettik. Eksik hususlar olduğu belirtildi. Öncelikli beklentimiz sadece tahliye değil, beraat” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay ise, “13 Şubat ile ilgili umudumızu yüksek tutuyoruz. Bağımsız mahkemelere güvenmek istiyoruz” dedi.

Duruşma öncesi CHP’li vekiller açıklama yaptı

Berberoğlu’nun duruşması öncesi CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Gürsel Tekin, Gamze Akkuş İlgezdi, Dursun Çiçek, Sezgin Tanrıkulu, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Öte yandan duruşma öncesi yapılan basın açıklamasına Cumhuriyet gazetesi çalışanları Musa Kart ile Mustafa Kemal Güngör’ün de katıldığı da görüldü.

DAVANIN GEÇMİŞİ

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” Davası’nda 14 Haziran 2017 tarihinde “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklandı. Berberoğlu’yla aynı davada yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün dosyaları ise ayrıldı. Enis Berberoğlu’nun avukatları karara itiraz ederek, İstanbul Bölge Adliye Mahkmesesi’ne başvurdu. Berberoğlu’nun avukatları aracılığıyla yaptığı  istinaf başvurusunu yerinde bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının bozulmasına 9 Ekim’de karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin kararını, “usul ve yasaya aykırı olduğu” gerekçesiyle 7 Kasım da iade edilmesine karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi iade kararında, “(İstinaf Mahkemesi) Adeta kendini yüce Yargıtay’ın yerine koyarak esastan bozma yapmış, mahkememizin bağımsızlığına, karar verme özgürlüğüne müdahale etmiştir. Hatta Bölge Adliye Başsavcılığı dahi bu hatalı uygulama karşısında sessiz kalmamış, itiraz yetkisi olmamasına rağmen ‘görüldü’ yaparken dile getirdiğimiz hususlarda eleştirilerde bulunma zarureti hissetmiştir” ifadelerine yer verildi. Kararda, istinafın yetkisi ve görevi dahilindeki bir  konuda söz konusu yetkiyi kullanmayıp görev ve yetkisini ilk karar veren mahkemeye devretmesinin usul ve yasaya açıkça aykırılık teşkil ettiği kaydedilerek “Her ne kadar Yargıtay, Bölge Adliye Mahkemesi bozma kararlarına karşı ilk derece mahkemelerinin direnemeyeceğini,  direnme yasağı olduğunu içtihat altına almışsa da bu içtihadın, kanuna uygun şekilde yapılmış bozma kararlarına münhasır olduğunun kabulü gerekecektir” denildi.

Kararda, tüm bu nedenlerle “bozma kararının usul ve yasaya aykırılık teşkil etmekle verilen bozma kararı yönünden mahkemece yapılacak bir işlem olmadığından”  karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

 

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 14:4716.01.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more