Reklamsız Sözcü

Gece çalışan kadınları bekleyen tehlike!

Avrupalı ve Kuzey Amerikalı çalışan kadınlar araştırıldı ve gece vardiyasında çalışan kadınların kanser riskinin, gündüz çalışanlara göre yüzde 19 oranında daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Bazı kanser çeşitleri için ise sonuçlar daha korkutucu!

14:1412 Ocak 2018
Gece çalışan kadınları bekleyen tehlike!
Avrupalı ve Kuzey Amerikalı çalışan kadınlar araştırıldı ve gece vardiyasında çalışan kadınların kanser riskinin, gündüz çalışanlara göre yüzde 19 oranında daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Bazı kanser çeşitleri için ise sonuçlar daha korkutucu!

Çin’in Şicuan Üniversitesinde yapılan araştırmada kanserin gece çalışan kadınlarda daha fazla görüldüğü ortaya atıldı. Çalışmaya göre bazı kanser çeşitlerinde risk oranı ürkütücü bir boyutta daha fazla. Buna göre cilt kanserinde bu oran yüzde 41, meme kanserinde yüzde 32 iken mide kanserinde de yüzde 18 düzeyinde.

ASYALI KADINLAR DA RİSK ALTINDA MI?

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre araştırmanın sonuçları ABD’li “Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention” dergisinde yayımlandı. Araştırmada Asya ve Avustralyalı kadınların söz konusu risk grubunda yer almadığı da belirtildi. Araştırmayı yürüten ekipten onkoloji uzmanı Xuelei Ma’nın görüşlerine yer verilen makalede, “bu durumun bilim insanları için de bir sürpriz olduğu” ifade edildi. Bu farklılığın nedeninin Avrupa ve Kuzey Amerikalı kadınların cinsellik hormonlarının yüksek oluşuyla ve bunun da örneğin meme kanseri gibi hormonlarla bağlantılı kanser çeşitleriyle ilintili olabileceği vurgulandı.

depresyon

Çalışmada Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’daki kadınlar üzerine yapılmış 3 milyon 900 bin kadını ve 115 bin kanser vakasını kapsayan 61 ayrı araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Ancak araştırmalarda gece vardiyasının sıklığının farklı şekillerde ele alındığı da vurgulandı. Buna göre bazı araştırmalar, ayda üç kez gece vardiyasında çalışan kadınları da risk kapsamında değerlendirdi.

GECE HEMŞİRELERİ RİSK ALTINDA

Araştırmaya göre, en yüksek risk grubundaki kadınlarıysa gece çalışan hemşireler oluşturuyor. Bu hemşirelerin meme kanserine yakalanma riski yüzde 58, mide kanserine yüzde 35 ve akciğer kanserine yakalanma riski de yüzde 18 daha fazla.

Çalışmayı yürüten bilim insanları yüksek risk grubundaki hemşirelerin meslekleri gereği edindikleri tıbbi bilgiler doğrultusunda hastalıklar karşısında daha bilinçli olduklarını, kanser muayenelerini düzenli bir biçimde yaptırdıklarını ve bunun sonucunda da daha sıklıkla kanser teşhisiyle karşı karşıya kaldıklarını vurguluyor. Bunun yanı sıra hastanelerde gece nöbetlerindeki iş yükünün gündüz vardiyalarına göre zaman zaman çok daha ağır olduğunun da altı çiziliyor.

Araştırmacılar gece çalışan kadınlara yönelik sağlık-koruma programlarının gerekliliğine vurgu yaparken, bu risk grubundaki kadınlar için düzenli sağlık muayenelerinin yapılmasının son derece önemli olduğunu belirtiyor.

İLGİLİ HABERDünyadan 7 bilimsel araştırma: Saç boyaları kanserojen mi?Dünyadan 7 bilimsel araştırma: Saç boyaları kanserojen mi?İLGİLİ HABERTürkiye mide kanseri raporu açıklandıTürkiye mide kanseri raporu açıklandı
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp