Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat

A’dan Z’ye Balyoz davası!

Eylül 2, 2013 |

Balyoz, 2003 yılının Mart ayında, 1. Ordu Komutanlığı’nda dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek için hazırlandığı iddia edilen askeri darbe planı olarak kayıtlara geçti.

Plan hakkında 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinin ilgili haberi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve soruşturma sonucu açılan davaya 19 Haziran 2010′ da İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştı.

Mahkeme 21 Eylül 2012′de Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325′ini “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etmiş ancak “eksik teşebbüs” nedeniyle çeşitli cezaî indirimlere gitmişti.

Balyoz darbe planı ilk olarak Taraf gazetesinin 20 Ocak 2010 tarihinde Mehmet Baransu, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar imzalı haberinde açıkladığı 2003 tarihli “Balyoz Harekât Planı” başlıklı belgeler ile gündeme geldi.

İddialara göre plan, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğindeki cunta tarafından hazırlandı. Darbe zeminini hazırlama amaçlı hükümete yönelik; Hava Kuvvetleri’nin tasarladığı Oraj ve Deniz Kuvvetleri’nin hazırladığı Suga eylem planları; dini grup liderlerine yönelik ‘Döküm’; gayrimüslim cemaat önderlerine yönelik ‘Sakal’; darbe karşıtı akademisyenlere yönelik ‘Tırpan’; ve darbe karşıtı liberallere yönelik de ‘Testere’ eylem planlarının uygulanması hedeflenmişti.

5000 sayfalık belgelerde Fatih ve Beyazıt camiilerinde bomba patlatılarak hükümetin sıkıyönetim ilan etmeye zorlanması, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülerek halkın galeyana getirilmesi ve darbe sonrası demokrat görüşlü gazetecilerin tutuklanması gibi planların olduğu ileri sürüldü.

Balyoz darbe planı ve ekleri, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir Plan Seminerinin parçası olarak sunuldu. Plan Seminerini hazırlayan ve yöneten Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan bu darbe planını hazırlamakla ve seminerde darbe provası yapmakla suçlandı. İddiaların hedefindeki emekli Orgeneral Çetin Doğan bu haberler üzerine yaptığı açıklamada: “Cumhuriyet’i koruma ve kollama görevinin gereği olarak (…) EMASYA (Emniyet ve Asayiş) planları seminerlerde elbette ele alınmıştır.” dedi Ancak darbe suçlamalarını kesin bir dille reddetti.

Söz konusu darbe senaryolarının seminerde görüşülmediğini belirterek: “Yok böyle bir şey. Bu uydurma bir senaryoyla monte ediyorlar. Meşhur bir tabirle, kopyala ve yapıştır usulüyle.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri de haberin ertesi günü yaptığı basın açıklamasında 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen Plan Seminerinde “giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo” konu edildiğini doğruladı, ancak bu seminer ile ilgili darbe iddialarını reddetti.

Tartışmaların gölgesinde yıllarca süren dava 22 Eylül 2012′de karar bağlandı. Balyoz davasında 330 sanığa ceza verilirken, 18 isim ise beraat etti.

18 HAZİRAN 2014

Dava'da hakların ihlal edilmesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi yeniden yargılama kararı verdi

Tutuklular 19 Haziran 2014 itibari serbest kaldı.

Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Hrant Dink cinayetinde ‘C-5′ iddiası

Hrant Dink cinayeti kapsamında tutuklanmasına ilişkin kararda, yeni detaylar yer aldı.

Balyoz kumpasına soruşturma

Sahte delillerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Paşa, paşayı hapse attıracak!

AKP iktidarı döneminde Türk Ordusu işte bu hale geldi.

“Harp planlarını çalan ajanlar…”

Sessiz Çığlık eyleminde konuşan Emekli Tuğamiral Ünsal "Harp planlarını çalan yabancı ülke ajanları, cami de bombalar uçak da düşürür" dedi.

Balyoz’da bomba karar!

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi 237 sanıklı Balyoz davasıyla ilgili beraat kararı vermişti. Fakat...

TSK’dan flaş Balyoz açıklaması!

"TSK'yı derinden yaralayan kişilerin tespit edilerek, adil bir yargılama sonucunda hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları beklenmektedir."

Balyoz davasında beraat!

Balyoz davasının tüm sanıkları beraat etti.

MHP’ye Alan şoku!

Engin Alan, önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olmayacak.

Balbay’dan Baransu yorumu

CNN Türk'te konuşan Balbay, Baransu'nun Balyoz Davası soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla ilgili 'tutuksuz yargılanmasını isterim' dedi.

“TSK’nın yüzde 10′u cemaatçi!”

Dursun Çiçek, katıldığı programda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bünyesinde hali hazırda yüzde 10 civarında cemaatçinin bulunduğunu söyledi.